Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja wypełniła swoje zadanie

Data publikacji 30.05.2006

15 tysięcy policjantów wypełniło swoje główne zadanie. Ponad 2,5 miliona osób bezpiecznie spotkało się z Papieżem Benedyktem XVI. Skala przedsięwzięcia w zestawieniu z brakiem poważniejszych incydentów i wypadków jest dowodem profesjonalizmu polskiej Policji w dziedzinie zabezpieczania wielotysięcznych zgromadzeń.

Policjanci pomagali pielgrzymom w bezpiecznym i punktualnym dotarciu na miejsca spotkań. Błyskawiczne przemieszczanie sił w newralgiczne miejsca pozwoliło natychmiast rozładować kolejki jakie powstały w związku z padającym deszczem. Wiele osób, ze względu na złą pogodę przychodziło tuż przed rozpoczęciem spotkania.

Policjanci dbali o przejezdność tras, którymi pielgrzymi wracali do domów. Dzięki temu powrót przebiegał równie sprawnie (mimo wyłączenia z ruchu dróg, którymi poruszał się papież).

W ciągu czterech dni pielgrzymki żadnemu z pielgrzymów nic się nie stało. Nie było wypadków drogowych, potrąceń pielgrzymów, nikt nie ucierpiał przy wchodzeniu i wychodzeniu z sektorów, w drodze z domu na spotkanie z papieżem i w drodze powrotnej, ani stojąc przy trasie przejazdu Benedykta XVI.

Innym równie ważnym zadaniem, które policjanci wykonywali wspomagając Biuro Ochrony Rządu było zapewnienie bezpieczeństwa Papieża. W otoczeniu Benedykta XVI cały czas przebywało kilkudziesięciu antyterrorystów, na dachach rozmieszczeni byli snajperzy, mosty i trasy przejazdu sprawdzane były przez pirotechników, rzeki pod mostami przez płetwonurków. Funkcjonariusze wywiadu kryminalnego przez cały czas trwania pielgrzymi zbierali informacje, które następnie analizowane były pod kątem pojawienia się ewentualnych zagrożeń.

W czasie trwania wizyty Ojca Świętego Policja sprawdzała kilka poważniejszych sygnałów o potencjalnym zagrożeniu. Wszystkie okazały się fałszywymi groźbami. Dwie osoby zatrzymano, po przesłuchaniu zostały zwolnione, ale nie pozbawione „opieki”. Sprawdzono także kilku cudzoziemców, sygnały o zagrożeniu jakie mieliby stworzyć okazały się nieprawdziwe.

Policjanci pomagali również kilku tysiącom dziennikarzy. Uczestniczyli w planowaniu obsługi medialnej, pomagali w jej realizacji, a rzecznicy prasowi przez 24 godziny na dobę byli do dyspozycji dziennikarzy.

- Zabezpieczanie tego typu uroczystości jest sprawą wyjątkową. Rzadko która Policja w Europie zabezpiecza zgromadzenia, na które przychodzi prawie milion ludzi. Polscy policjanci po raz kolejny udowodnili, że są profesjonalistami - podkreślił komendant główny Policji Marek Bieńkowski w czasie konferencji prasowej podsumowującej organizację pielgrzymki Benedykta XVI do Polski.

Powrót na górę strony