Kraków: 21 osób zatrzymanych po derbach Krakowa - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kraków: 21 osób zatrzymanych po derbach Krakowa

Wczoraj prawie 1200 policjantów brało udział w zabezpieczeniu meczu derbowego, jaki rozgrywany był na stadionie przy ul. Reymonta. Zadaniem funkcjonariuszy było zapewnienie porządku i bezpieczeństwa na terenie całego miasta, zarówno uczestnikom imprezy jak i wszystkim mieszkańcom Krakowa. Stąd też tylko część funkcjonariuszy patrolowała rejon stadionu, gdzie odbywał się mecz; pozostali (około 800) - pilnowali porządku w innych częściach miasta.

Dzisiaj można już powiedzieć, że w związku z odbywająca się imprezą nie doszło do poważnych zdarzeń z udziałem kibiców (czy raczej pseudokibiców). Na terenie całego miasta odnotowano kilkanaście zgłoszeń związanych z agresywnym bądź "podejrzanym" zachowaniem młodych ludzi. Wszystkie sygnały były natychmiast sprawdzane, a w sytuacji stwierdzenia naruszenia prawa następowała zdecydowana interwencja policjantów. Łącznie zatrzymano 21 osób - w tym 17 - podejrzewanych o dokonanie przestępstw, 3 - o dokonanie wykroczeń i 1 osobę poszukiwaną.

Podczas akcji zabezpieczania meczu m.in.:
- policjanci KP IV zatrzymali 5 mężczyzn podejrzewanych o pobicie, do jakiego doszło w rejonie ul. Łużyckiej około godziny 23.00 - pokrzywdzony wraz z 4 kolegami przechodzili przez osiedle gdy nagle zupełnie bez powodu zostali zaatakowani przez kilku młodych mężczyzn (pseudokibiców jednej z krakowskich drużyn), "zaopatrzonych" w pałki i kije. Mężczyzna doznał obrażeń głowy, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W tym samym czasie policjanci Sekcji Kryminalnej KP VI otrzymali drogą radiową informacje o tym incydencie i natychmiast udali się we wskazany rejon. W wyniku podjętych działań zatrzymali 5 mieszkańców Krakowa w wieku 22-29 lat, podejrzewanych o dokonanie tego czynu.

- około godziny 19.30 policjanci otrzymali zgłoszenie, że przy ul. Smoleńsk dwóch młodych mężczyzn (kibiców) niszczy rower. Jak ustalono, chwilę wcześniej chodnikiem szło dwóch młodzieńców, z których jeden niósł toporek. W pewnym momencie chłopak zauważył zaparkowany przy budynku rower i zupełnie bez powodu zaczął się nad nim "znęcać" uderzając toporkiem po kołach. Właściciel wycenił straty na 130 złotych. Sprawca został zatrzymany. Okazał się nim 17 letni mieszkaniec woj. mazowieckiego, czasowo mieszkający w Krakowie (tutaj uczy się w jednej ze szkół średnich). Zabezpieczono przy nim narzędzie "zbrodni". Zatrzymany przyznał się do dokonania wykroczenia. Dzisiaj w trybie przyspieszonym będzie doprowadzany do sądu grodzkiego.

- policjanci Oddziałów Prewencji podjęli interwencje wobec grupy młodych ludzi, stojących w rejonie jednego z barów na terenie Krowodrzy. Osoby te zachowywały się wulgarnie i powodowały zagrożenie w ruchu drogowym. Wszyscy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Zostali przewiezieni na komisariat i po wykonaniu czynności przekazani rodzicom. Sprawa ich zachowania trafi też do sądu rodzinnego.

- kilkanaście minut po godzinie 21.00 policjanci otrzymali sygnał, że w rejonie ul. Krowoderskich Zuchów pojawiły się dwie grupy mężczyzn (prawdopodobnie kibiców), nieprzyjaźnie do siebie nastawionych. Natychmiast skierowano tam policyjne radiowozy. We wskazanym miejscu policjanci faktycznie napotkali kilkunastu młodych mężczyzn. Gdy przystąpili do ich legitymowania cześć z nich zaczęła okazywać swoje niezadowolenie - w kierunku policjantów "posypały" się wyzwiska, groźby a także puszki czy butelki. Policjanci zatrzymali 5 agresorów - mieszkańcy Krakowa w wieku 18-19 lat.

We wszystkich sprawach trwają dzisiaj czynności procesowe z udziałem zatrzymanych i gromadzenie materiału dowodowego. Dopiero po ich zakończeniu będzie można powiedzieć o zarzutach wobec poszczególnych osób i związanej z nimi odpowiedzialności.

Powrót na górę strony
Polska Policja