Policyjny pościg za pijanym kierowcą
Nawet 5 lat więzienia grozi 19-letniemu kierowcy skody, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Pijany mężczyzna uciekał przed radiowozem, zagrażając innym kierowcom. Stróże prawa zatrzymali uciekiniera, kiedy jego samochód spadł ze skarpy i uderzył w przydrożne drzewo.
Dzisiaj (16.10.2020 r.) tuż przed godziną 2.00, dyżurny tarnogórskiej jednostki otrzymał od zaniepokojonego świadka informację o mężczyźnie, który miał poruszać się skodą, będąc prawdopodobnie pod wpływem alkoholu. Dyżurny natychmiast skierował we wskazane przez zgłaszającego miejsce wszystkie dostępne patrole.
Jako pierwsi, na ulicy Legionów w Tarnowskich Górach, pojazd namierzyli policyjni wywiadowcy. Stróże prawa włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, chcąc zatrzymać kierowcę samochodu do kontroli drogowej. Mężczyzna na widok policyjnego radiowozu zaczął jednak uciekać. Kierowca skody, chcąc zgubić policjantów, z dużą prędkością pokonywał kolejne tarnogórskie ulice, popełniając przy tym szereg wykroczeń. W pewnym momencie jego szaleńcza jazda się zakończyła. Kierowca stracił panowanie nad samochodem, przejechał przez chodnik i spadł ze skarpy, uderzając w przydrożne drzewo. Wywiadowcy natychmiast ruszyli mężczyźnie z pomocą. Wraz z innymi policjantami, którzy także dotarli na miejsce, wyciągnęli z samochodu kierowcę i wezwali pogotowie. Po przebadaniu go ratownicy stwierdzili, że mężczyzna nie odniósł żadnych poważniejszych obrażeń.
Kierowcą skody był 19-latek bez prawa jazdy. W organizmie bytomianina znajdowały się ponad 2 promile alkoholu. Oprócz konsekwencji za jazdę na „podwójnym gazie” mężczyzna odpowie też za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, za co grozi do 5 lat więzienia. Sprawca odpowie również za szereg wykroczeń, które popełnił podczas ucieczki przed policjantami.
Przypominamy, że niezatrzymanie się do kontroli jest przestępstwem. Kierowca uciekający przed policjantami musi liczyć się z karą od 3 miesięcy do 5 lat więzienia oraz bezwzględnym zakazem prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.
Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, ponieważ alkohol:
- zmniejsza szybkość reakcji;
- ogranicza pole widzenia;
- powoduje błędną ocenę odległości i szybkości;
- powoduje błędną ocenę własnych możliwości;
- znacznie obniża samokontrolę i koncentrację;
- powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.
(KWP w Katowicach / kp)