Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Krew zawsze potrzebna

Data publikacji 20.10.2020

5, 10, a może 15 minut? Tyle wystarczy, by uratować życie drugiemu człowiekowi. Jak tego dokonać? Odpowiedź jest banalnie prosta – oddając krew. Dwa ukłucia, 450 ml krwi naprawdę dają szansę na przyszłość wielu osobom. Na apel Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie po raz kolejny odpowiedzieli policjanci z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Dziś, 20.10.2020 r., w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa. Celem przedsięwzięcia była pomoc w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego poprzez zbiórkę drogocennego surowca, którego tak bardzo brakuje, szczególnie w tym trudnym czasie - pandemii koronowirusa.

W akcję włączyło się wielu funkcjonariuszy uczących się w szczycieńskiej Uczelni, dając wyraz solidarności z potrzebującymi, a są nimi poszkodowani w wypadkach, pacjenci oddziałów onkologicznych czy osoby wymagające transplantacji.

Policyjni krwiodawcy stawili się przy pierwszym akademiku Wyższej Szkoły Policji, gdzie zaparkowany był Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Po wstępnej weryfikacji i badaniach lekarskich przystąpili do oddawania krwi. W czasie całej akcji oddano blisko 11 litrów leku ratującego życie.

Wszystkim, którzy bezinteresownie podzielili się swoją krwią. Dziękujemy.

Pamiętajmy!

  • Krew jest dotychczas lekiem, którego nie da się zastąpić żadnym innym. Jedyną „fabryką” produkującą krew jest ludzki organizm, dlatego tak ważne jest jej oddawanie.
  • Krew lub jej składniki są niezbędne w wielu stanach zagrożenia życia (masywne krwotoki, urazy, wypadki), jak również w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom, w tym nowotworowym.

Kto może zostać dawcą krwi lub jej składników?

Dawcą krwi lub jej składników może zostać:

  • każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat;
  • o masie ciała przynajmniej 50 kg;
  • legitymująca się dokumentem stwierdzającym tożsamość, ze zdjęciem i numerem PESEL.

(WSPol/js)

 

  • Policjant oddaje krew przy nim stoi pielęgniarka
  • Policjantka oddaje krew
  • Policjanci w kolejce do krwiobusa
Powrót na górę strony