Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zapobiegli licytacji kradzionego rysunku

Data publikacji 21.10.2020

Policjanci ze śródmiejskiego wydziału dochodzeniowo-śledczego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biurem Kryminalnym KGP zapobiegli licytacji rysunku skradzionego 8 lat temu z prywatnej kolekcji w Warszawie. Śledczy będą teraz ustalać, czy osoba, która dostarczyła dzieło sztuki do domu aukcyjnego ma związek z jego kradzieżą.

Pracownicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego ustalili, że w jednym z domów aukcyjnych w Warszawie, wystawiono zabytkowy obiekt, który w sierpniu 2002 roku w wyniku włamania został skradziony z prywatnej kolekcji w Warszawie. Informacja trafiła natychmiast do Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji. Rysunek pt. "Jędruś" z 1932 roku autorstwa Zygmunta Waliszewskiego został wystawiony za 23 tysiące złotych, podczas licytacji mógł osiągnąć cenę nawet 40 tysięcy złotych. Odnalezione dzieło sztuki mogło „zniknąć” bezpowrotnie z rynku, dlatego tak ważne było, jak najszybsze, jego zabezpieczenie i niedopuszczenie do sprzedaży.

Tym zajęli się już śródmiejscy policjanci. To oni, postanowieniem Prokuratury Rejonowej w Warszawie, prowadzącej śledztwo w tej sprawie, wkroczyli do domu aukcyjnego i zabezpieczyli zabytkowy rysunek.

Dzieło sztuki zostało przez policjantów przewiezione i zdeponowane w Muzeum Narodowym, gdzie pozostanie do czasu zakończenia śledztwa. Później zostanie zwrócone prawowitemu właścicielowi.

Prowadzone obecnie czynności mają na celu ustalenie, czy osoba, która dostarczyła rysunek do domu aukcyjnego, ma związek z jego kradzieżą, a jeśli nie, to kto jest jej sprawcą.

(KSP / am)

  • Kobieta i mężczyzna niosący zabezpieczony przez policjantów rysunek
  • Kobieta i mężczyzna trzymający zabezpieczony przez policjantów rysunek
  • Zabezpieczony przez policjantów rysunek
Powrót na górę strony