Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Piesi szczególnie narażeni na skutki wypadków. W zderzeniu z autem nie mają żadnych szans

Data publikacji 06.11.2020

Strzeleccy policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności wypadku do jakiego doszło 4 listopada br. w Strzelcach Krajeńskich. Przechodzący przez oznakowane przejście dla pieszych 66-letni mężczyzna został potrącony przez ciężarówkę. Uderzenie było na tyle silne, że pieszy poniósł śmierć na miejscu. Apelujemy do kierowców o czujność i zdjęcie nogi z gazu, natomiast do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności.

Krótki dzień i trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że piesi mogą być słabo widoczni dla kierowców. Policjanci wielokrotnie przypominają, że głównym fundamentem bezpieczeństwa na drogach powinno być przede wszystkim przestrzeganie przepisów prawa. Ale drugim, równie istotnym elementem bezpieczeństwa, jest relacja między głównymi uczestnikami ruchu – kierowcami i pieszymi. Relacja ta powinna się opierać na wzajemnym szacunku, odpowiedzialności i tolerancji. Tylko wtedy, przy jednoczesnym przestrzeganiu przepisów prawa będziemy czuć się pewnie i bezpiecznie na drogach.

Niestety pomimo wielu apeli o rozsądek na drodze, popartych intensywną pracą policjantów w zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, dochodzi do wypadków z ich udziałem. W środę, 04 listopada br., na ul. Chrobrego w Strzelcach Krajeńskich doszło do potrącenia 66-letniego mężczyzny. Mimo, że pieszy znajdował się na przejściu dla pieszych kierowca wielotonowej ciężarówki najprawdopodobniej nie zauważył mężczyzny, który w wyniku poniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu. Mężczyzna w zderzeniu z ciężarówką nie miał żadnych szans. Wszystkie okoliczności tragedii wyjaśniają policjanci ze Strzelec Krajeńskich.

Pamiętajmy, że pieszy w zderzeniu z rozpędzonym autem stoi na straconej pozycji . Dlatego wzajemny szacunek na drodze pomiędzy zmotoryzowanymi i pieszymi w połączeniu z przestrzeganiem przepisów i pokorą jest jedyną alternatywą, aby podobnych wypadków było jak najmniej. Piesi muszą też pamiętać o tzw. metodzie ograniczonego zaufania nawet w takich miejscach, jak oznakowane przejścia dla pieszych. Warto również zadbać o odblaski i korzystać z nich nawet w terenie zabudowanym. Dzięki temu piesi będą dużo bardziej widoczni, a przez to bezpieczniejsi.

(KWP w Gorzowie / mw)

Powrót na górę strony