Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szef grupy przestępczej zatrzymany

Data publikacji 31.05.2006

Policjanci z łódzkiego zarządu Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 50-letniego biznesmena Marka B. właściciela szeregu firm działających w branży paliwowej. Podejrzanemu postawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz nielegalne sprowadzanie paliwa i pranie brudnych pieniędzy.

Policjanci z Łódzkiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego kontynuując ubiegłotygodniowe działania zatrzymali kolejnego biznesmena - 50-letniego Marka B. właściciela szeregu firm działających w branży paliwowej.

Podejrzanemu zarzucono kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą oraz nielegalne sprowadzanie paliwa i pranie brudnych pieniędzy. Przestępczy mechanizm polegał na tym, że poprzez system specjalnie zarejestrowanych firm (m.in. w Niemczech) prano uzyskane z nielegalnego procederu pieniądze. Na konta tych przedsiębiorstw przelewano znaczne sumy pieniędzy, które docelowo trafiały później na prywatne konta w tzw. "rajach podatkowych" na całym świecie (np. Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Szwajcaria, USA).

Uszczuplenia celno-podatkowe Skarbu Państwa, w związku zprzestępczą działalnością grupy, wstępnie szacowane są na co najmniej 200 milionów złotych. U biznesmena na poczet przyszłych kar i należności Skarbu Państwa zabezpieczono m.in. samolot odrzutowy Cessna oraz około 20 milionów złotych.

Policjanci p
rzypominają, że ubiegłym tygodniu funkcjonariusze łódzkiego zarządu Centralnego Biura Śledczego wspólnie z pracownikami Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów, zatrzymali w Poznaniu dwóch znanych biznesmenów – 53-letniego Jerzego D. oraz 39-letniego Piotra W., działających w branży paliwowej. Firmy prowadzili w Polsce, Europie Wschodniej i Zachodniej. Wówczas na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli około 20 milionów złotych , znajdujące się na firmowych kontach przedsiębiorstw prowadzonych przez obu podejrzanych.Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec zatrzymanego Marka B. prokurator wystąpił z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie.

Takie efekty były możliwe dzięki powołaniu, po raz pierwszy w historii Policji, specjalnego międzyresortowego zespołu złożonego z funkcjonariuszy KGP i przedstawicieli Ministerstwa Finansów. Zespół ten został powołany w marcu 2006 roku przez pełnomocnika Rządu ds. Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na szkodę RP i UE oraz Komendanta Głównego Policji. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Kaliszu. Sprawa jest rozwojowa, planowane są kolejne zatrzymania.
Powrót na górę strony