Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczątki trzech niemieckich żołnierzy znalezione w Konarach

Data publikacji 18.11.2020

Wczoraj w Konarach znaleziono szczątki ludzkie. Okazało się, że ziemia przez kilkadziesiąt lat ukrywała kości i elementy umundurowania należące do trzech żołnierzy armii niemieckiej, poległych w czasie II Wojny Światowej.

Wczoraj (17.11.2020 r.) około południa, do sochaczewskiej komendy wpłynęła informacja o znalezieniu kości w lesie w Konarach. Policjanci, którzy pojechali na miejsce zdarzenia, potwierdzili, że są to szczątki ludzkie, które znaleziono podczas wydobywania ziemi.

Przypuszczając, że były to kości żołnierza poległego podczas działań wojennych prowadzonych na terenie powiatu, do czynności przybrano archeologa z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Obecna była także zastępca prokuratora rejonowego. Po wydobyciu szczątków policyjni technicy kryminalistyki przeprowadzili oględziny. Podczas wstępnych czynności funkcjonariusze z grupy dochodzeniowo-śledczej w związanych z poszukiwaniem przedmiotów w wyrobisku, znaleziono połówkę nieśmiertelnika żołnierza niemieckiego oraz guzików charakterystycznych dla tej armii, który zginął prawdopodobnie w czasie II Wojny Światowej.

Podczas eksploracji jamy okazało się, że w jamie grobowej znajdują się szczątki nie jednego, a trzech żołnierzy. W wyniku prac służb zabezpieczono trzy czaszki wraz z niekompletnymi szkieletami. W jamie znajdowały się również skrawki mundurów, guziki, połówka nieśmiertelnika należąca do drugiego żołnierza, a także amunicja do karabinu niemieckiego STG-44 oraz odłamki pocisków artyleryjskich.

Wszystkie przedmioty stanowią cenne znalezisko historyczne, które miejmy nadzieję, pozwoli odtworzyć okoliczności śmierci tych żołnierzy, a w czasie dalszych badań - może nawet ich identyfikację imienną. Znalezione przedmioty zostały przekazane do konserwacji i depozytu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą.

Szczątki zostały zabezpieczone i teraz oczekują na decyzje organów miejsca pochówku, którym będzie prawdopodobnie jeden z cmentarzy wojennych.

Jest to kolejny przypadek odnalezienia szczątków ludzkich, które są bezpośrednio związane z działaniami podczas I lub II wojny światowej. Tak niezwykle znaleziska pozwalają na prowadzenie badań i poznanie historii działań wojennych, które odbywały się na terenie powiatu sochaczewskiego, a także dostarczają dużej wiedzy historycznej badaczom. Pozwala to również na godny pochówek ofiar wojny.

Sochaczewska Policja składa serdeczne podziękowania Pani Bernardynie Aksamit, która zgłosiła znalezienie szczątków, Panu Mariuszowi Saborskiemu z Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz Zastępcy Prokuratora Rejonowego Pani Agnieszce Kołodziejskiej-Soi za wzorową współpracę.

(KWP zs. w Radomiu / kp)

Powrót na górę strony