Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policja rozbija zorganizowaną grupę paliwową

Data publikacji 31.05.2006

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, współpracując z Prokuraturą Okręgową w Bielsku-Białej, zatrzymali siedem osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się fałszowaniem paliwa i wprowadzaniem go do obrotu gospodarczego na podstawie fikcyjnej dokumentacji księgowej.

To kolejna realizacja w jednym z największych śledztw paliwowych, prowadzonych przez śląskich policjantów i bielskich prokuratorów. Zatrzymani to mieszkańcy województwa śląskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i lubuskiego w wieku od 41 do 60 lat. Jeden z zatrzymanych - 45 letni mężczyzna to były burmistrz z miejscowości w woj. wielkopolskim. Oszuści kupowali olej opałowy, który gromadzili na terenie gospodarstw rolnych poza Śląskiem. Po odbarwieniu, olej używany był przez zatrzymanych w ich firmach oraz sprzedawany innym odbiorcom, jako pełnowartościowe paliwo do silników samochodowych. Policjanci szacują, że podejrzani zarobili na swej przestępczej działalności około 1.500.000 zł.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa i fałszowanie dokumentacji podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. W całej sprawie policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach pracujący w grupie zadaniowej pod nadzorem bielskiej Prokuratury Okręgowej zatrzymali dotychczas 123 osoby, 75 osób tymczasowo aresztowano, 25 zostało objętych policyjnym dozorem, podejrzani musieli wpłacić poręczenia majątkowe na kwotę ponad 1.500.000 złotych. Przestępcy wprowadzili do obrotu niemal 23.400.000 złotych, pochodzących z przestępczej działalności i nielegalne paliwo o wartości około 56.000.000 złotych. Na poczet przyszłych kar, tylko w tym jednym śledztwie, zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości ponad 3.000.000 zł.
Powrót na górę strony