Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

40 minut, aby uratować komuś zdrowie i życie

Data publikacji 26.11.2020

Mundurowi z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, którzy pokonali koronawirusa, stawili się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, by oddać najcenniejszy w dobie pandemii dar – osocze. Trafi ono do potrzebujących, którzy nadal walczą z chorobą.

Po przeprowadzonych 23 listopada badaniach „ozdrowieńców” wywodzących się z kadry, słuchaczy i studentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie określających zawartość przeciwciał neutralizujących wirusa SARS-CoV-2, osoby, które pozytywnie przeszły weryfikację udały się do Olsztyna gdzie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oddały osocze.

Wykorzystywane jest ono przy leczeniu chorych na COVID-19, których organizm często nie jest w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarza je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza działania obronne organizmu i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Z informacji uzyskanych od pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie, jedna pobrana dawka osocza pozwala wytworzyć preparat wspomagający leczenie dla 6 chorych na COVID-19. Tym bardziej medycy z RCKiK w Olsztynie widząc tak wielu mundurowych chętnych do oddania osocza, byli pełni uznania dla nich, bo bez względu na ilość osób zgłaszających się nadal potrzebny jest tak cenny „lek”. Musimy też wiedzieć, że bardzo często, z różnych względów, osoby deklarujące chęć oddania osocza nie zostają zakwalifikowane do pobrań.

To wszystko powoduje, że jesteśmy wyjątkowo dumni z naszych „OZDROWIEŃCÓW”, którzy łącznie oddali 7 litrów osocza, co pozwoli wyprodukować około 60 dawek preparatu wspomagającego leczenie najbardziej potrzebujących. Ten gest może uratować wiele osób.

Poświęcasz 40 minut swojego życia, aby dać zdrowie sześciu innym osobom! Warto? Musisz zapytać sam siebie!

PRZYPOMINAMY!

Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa ok. 40 minut.

Dawcą osocza mogą być osoby, które:

 • przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami);
 • są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów, natomiast u osób bezobjawowych 18 dni od zakończenia izolacji;
 • spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741). Czynniki dyskwalifikujące opisane są również w dziale, „Kto nie może oddać krwi";
 • są w wieku 18-65 lat.

Szczegółowe informacje można uzyskać w najbliższym centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Więcej na ten temat znajdziesz pod adresem: https://www.twojakrew.pl/ozdrowiency

Treść poniższego filmu zawarta jest w artykule.

(WSPol w Szczytnie)

 • aparatura pobierająca osocze w tle policjant
 • aparatura pobierająca osocze i ręka policjanta oddającego osocze
 • funkcjonariusze oddający osocze
 • funkcjonariusz oddający osocze
 • funkcjonariusze podczas rejestracji w przychodni
 • policjant oddający osocze w tle pielęgniarka
 • policjant oddający osocze
 • policjantka oddająca osocze
 • policjantka siedzi przy stoliku i wypełnia dokumenty

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 45.41 MB)

Powrót na górę strony