Pokonał Covid-19, teraz oddał cząstkę siebie
Terapia przeciwciałami, które znajdują się w surowicy osób, które przebyły Covid-19, jest jedną z metod leczenia ciężkich przypadków zakażenia. Dlatego niezwykle ważne jest, aby po przebytej chorobie, ozdrowieńcy dzielili się swoim osoczem. Postawą godną do naśladowania wykazał się aspirant sztabowy Michał Dzierka, który po wyzdrowieniu zgłosił się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, gdzie oddał osocze. Jeśli kwalifikujesz się do oddania osocza, również nie zwlekaj – możesz uratować komuś życie!
Koronawirus wciąż jest obecny, a wiele chorych osób ciężko przechodzi zakażenie. Dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać obostrzeń i ograniczeń, które zostały wprowadzone dla bezpieczeństwa nas wszystkich. Na szczęście większość osób podchodzi do sprawy odpowiedzialnie i dba o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale i innych. Coraz więcej osób, które pokonały Covid-19 decyduje się także na oddanie osocza. To bardzo ważne, ponieważ osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które blokują namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta z aktywnym zakażeniem. Jest więc bardzo przydatne w leczeniu osób chorych na Covid-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami zakażenia. Zapotrzebowanie na osocze nie spada i w dalszym ciągu wielu chorych czeka na terapię z jego wykorzystaniem.
Osocze oddają również policjanci. Wśród nich jest Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego asp. szt. Michał Dzierka. Naczelnik drogówki zachorował na Covid-19. Na szczęście w jego przypadku do wyzdrowienia wystarczyła kwarantanna domowa, podczas której pokonał zakażenie. Wkrótce po wyzdrowieniu policjant zgłosił się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, gdzie po zakwalifikowaniu w szeregi dawców pobrano jego osocze. Tak niewiele trzeba, aby pomóc innym. Dlatego zachęcamy:
Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym!
Są chorzy, którzy nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał neutralizujących wirusa lub wytwarzają je zbyt wolno. Ratunkiem dla nich może być podanie gotowych przeciwciał, co znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem. Co ważne, osocza nie da się wyprodukować, można je pozyskać jedynie od tych, którzy już przeszli chorobę i wytworzyli przeciwciała.
Apelujemy! Pokonałeś COVID-19? Oddaj osocze i pomóż wyzdrowieć innym!
Osocze może zostać pobrane od osób, które:
- spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi. Link do Rozporządzenia►
- osocze mogą oddać osoby w wieku 18-60 lat;
- po przechorowaniu COVID-19, dysponujące pozytywnym wynikiem wymazu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wykonanego metodą PCR – po upływie minimum 28 dni od pełnego ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji i po zakończonym leczeniu;
- po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 – po upływie minimum 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania.
Rekomendujemy wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.
Jeśli kwalifikujesz się do oddania osocza, nie zwlekaj – możesz uratować komuś życie!
(KWP w Katowicach/js)