Policyjni kontrterroryści oddali osocze dla chorych na Covid-19
Policyjni kontrterroryści, którzy są ozdrowieńcami po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2, zdecydowali się pomóc innym chorym. Dziś rano stawili się w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie i oddali swoje osocze. Dzięki policjantom osocze „ozdrowieńców” trafi do potrzebujących, aby wspomóc ich walkę z wirusem.
To nie pierwszy raz, kiedy policjanci z lubelskiego garnizonu zareagowali na apel o oddawanie osocza dla osób zmagających się z koronawirusem. Mundurowi mają świadomość, że w dobie pandemii na osocze ozdrowieńców jest bardzo duże zapotrzebowanie. To gest potrzeby serca, ale i przejaw troski o zdrowie oraz życie chorych.
Osocze ozdrowieńców wykorzystywane jest przy leczeniu chorych na COVID-19, których organizm często nie jest w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarza je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza działania obronne organizmu i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.
Dziś rano w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie zjawili się policyjni kontrterroryści, którzy zareagowali na apel o oddawanie swojego osocza. Mundurowi jakiś czas temu zachorowali na koronawirusa, ale na szczęście wyzdrowieli i teraz mogą pomagać innym. W dzisiejszej akcji wzięło udział 10 funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie.
Policjanci mając świadomośc, że ten niezwykle cenny płyn może przyczynić się do uratowania czyjegoś życia zapewniają, że to nie ostatnia tego typu inicjatywa z ich strony.
Dodajmy tylko, że pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa ok. 40 minut.
Dawcą osocza mogą być osoby, które:
-
przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami);
-
są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów, natomiast u osób bezobjawowych 18 dni od zakończenia izolacji;
-
spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741).;
-
są w wieku 18-65 lat.
podkom Anna Kamola