Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Posłużyły się dowodem osobistym osoby zmarłej, aby zdobyć kredyt bankowy

Data publikacji 16.12.2020

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali dwie kobiety, które wspólnie i w porozumieniu oszukały bank w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Do zatrzymania dwóch kobiet doszło 11 grudnia br. w Krakowie w placówce banku. Kobiety pojawiły się tam po raz kolejny, wezwane  przez bank w celu weryfikacji tożsamości starszej z nich, która kilka miesięcy wcześniej zaciągnęła pożyczkę.

Do oszustwa miało dojść w kwietniu bieżącego roku. Wówczas to, w jednej z krakowskich placówek banku dwie kobiety miały wprowadzić w błąd pracownika udzielającego pożyczki.

66- latka starając się o kredyt, posłużyła się przed pracownikiem banku dowodem osobistym innej osoby. Dowód osobisty należał do nieżyjącej już kobiety, babci drugiej z oszustek.  Kobiety  przedstawiły wyciągi z trzech potwierdzeń wykonania przelewów emerytury, które jak się później okazało, były sfałszowane. Zarówno 66-latka jak i jej 30-letnia „wnuczka” zdobyły zaufanie bankowców, którzy udzielili im blisko 40 tysięcy złotych kredytu. W trakcie czynności policjanci zabezpieczyli dokumentację kredytową, dowód osobisty nieżyjącej kobiety, na podstawie którego udzielona została pożyczka. W charakterze świadka na tą okoliczność przesłuchano także pracownika banku sporządzającego dokumentację kredytową.

Kobietom został przedstawiony jeden zarzut oszustwa kredytowego. Sprawczynią za popełnione czyny grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. 

(KWP w Krakowie / kp)

Powrót na górę strony