Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jesteś na kwarantannie? #ZOSTANWDOMU Za narażenie życia i zdrowia innych osób grożą surowe kary

Data publikacji 17.12.2020

Każdego dnia dolnośląscy policjanci wspierani przez inne służby sprawdzają, czy osoby zakwalifikowane do kwarantanny rzeczywiście przestrzegają jej zasad. W tych działaniach, ogromnym wsparciem są funkcjonariusze Straży Miejskiej, pracownicy sanepidu oraz żołnierze. Jak się okazuje, niestety nie wszyscy rozumieją powagę sytuacji i narażają na ryzyko inne osoby. Wtedy muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami prawnymi swoich zachowań. Po raz kolejny apelujemy o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń. #ZOSTANWDOMU

Umundurowani policjanci i strażnicy miejscy każdego dnia sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną przebywają w miejscu zamieszkania i czy nie potrzebują pomocy. W tym celu korzystają także z miejskiego monitoringu. Zebrane informacje następnie są przekazywane do służb sanitarnych. Jak wynika z doświadczenia, w większości przypadków, osoby poddane domowej izolacji stosują się do sanitarnych decyzji, jednak zdarzają się również przypadki bardzo nieodpowiedzialnego zachowania mieszkańców, którzy opuszczają miejsce swojej kwarantanny. Nie zważają przy tym na zalecenia służb, a przede wszystkim na zdrowie i życie swoje i innych osób.

Warto wiedzieć, że wobec osób, które nie stosują się do zasad kwarantanny, zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje. Policjanci będą prowadzić czynności wyjaśniające w związku z wykroczeniem, a służby sanitarne mogą nałożyć wysoką karę finansową.

Jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 165 Kodeksu Karnego. Za to przestępstwo grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

W tym trudnym dla nas wszystkich okresie, bądźmy odpowiedzialni za zdrowie i życie nasze i innych osób. Stosujmy się do hasła #ZOSTANWDOMU.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KMP w Jeleniej Górze, KMP w Wałbrzychu, KPP w Złotoryi

  • Na zdjęciu na pierwszym planie radiowóz w tle policjanci stojący na klatce przed wejściem do bloku.
  • Na zdjęciu dwóch policjantów wchodzi do klatki w bloku.
  • Na zdjęciu policjant podczas kontroli autobusu.
  • Na zdjęciu strażnik miejski stojący koło służbowego samochodu rozmawia przez telefon z mieszkańcem bloku odbywającym kwarantannę.
  • Jeleniogórscy policjanci wspólnie z pracownikami sanepidu na terenie galerii handlowej sprawdzają pracownicy i kliencie stosują się do obostrzeń związanych z Covid-19.
  • Na zdjęciu policjant i policjantka kontrolujący obiekty handlowe.
Powrót na górę strony