Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na finiszu przedświątecznych przygotowań nie dajmy się zwieść przestępcom

Data publikacji 21.12.2020

Jeszcze tylko kilka dni i rozpoczną się święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas oznacza to czas gorączkowych zakupów i przygotowań. W codziennym pośpiechu możemy jednak stracić czujność i w konsekwencji paść ofiarą oszustów lub kieszonkowców. Przestępcy działają zarówno w świecie realnym jak i w wirtualnym. Pamiętajmy, że liczą na nasze rozkojarzenie, presję czasu i chęć szybkiego załatwienia różnych spraw. Zachowajmy ostrożność i na finiszu przedświątecznych przygotowań nie dajmy się zwieść przestępcom.

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.76 MB)

 

Powoli rozpoczyna się gorączka przedświątecznych zakupów. Coraz częściej i chętniej kupujemy różne towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe, szczególnie teraz przez panującą w Polsce i na świecie epidemię koronawirusa. Pamiętajmy, że okres przedświąteczny to wzmożony czas aktywności przestępców zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Dlatego też robiąc zakupy przez internet zachowajmy ostrożność. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk.

Do policjantów zgłaszają się osoby, które zostały oszukane właśnie podczas takich zakupów. Pokrzywdzeni zazwyczaj zakupili towary, wpłacili pieniądze i nie otrzymali swojego zamówienia.

Mając na względzie przedświąteczny okres, w którym czasami na ostatnią chwilę szukamy prezentów dla najbliższych i nie zawsze zachowujemy ostrożność podczas zakupów, przypominamy o kilku zasadach, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:

 • Podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego

Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź maile. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Starajmy się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione.

Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji. Zachowajmy czujność w przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki.

 • Logując się na konto sklepu internetowego unikajmy ogólnodostępnych punktów do internetu.

Unikajmy komputerów w kawiarenkach internetowych, czy innych miejscach publicznych, a także z ogólnodostępnych sieci WiFi. Nie udostępniajmy także danych do logowania oraz innym osobom.

 • Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot.

Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na "niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.

 • Nie płaćmy „w ciemno” za towar.

Przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić.

 • Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym.

Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.

 • Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków.

Wchodząc na stronę sklepu wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

 • Płacąc kartą kredytową upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki).

W okresie przedświątecznym z galerii handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych korzysta znacznie więcej ludzi. Musimy jednak pamiętać, że mamy stan epidemii. Zatem obowiązują nas wszystkich obostrzenia sanitarne. W sklepach także obowiązuje dystans społeczny oraz obowiązek zakrywania ust i nosa. Przed wejściem należy zdezynfekować ręce lub włożyć rękawiczki ochronne. Pamiętajmy, że o tym czy możemy wejść do sklepu czy będziemy musieli poczekać, poinformują nas jego pracownicy. Uszanujmy również obowiązujące godziny dla seniorów.

Z dnia na dzień parkingi przy galeriach handlowych mogą być coraz bardziej zakorkowane. Upewnijmy się, że zaparkowaliśmy swój samochód w miejscu dozwolonym. Pamiętajmy - blokowanie wjazdu lub wyjazdu jest podstawą do odholowania pojazdu. Uszanujmy miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych, przewożących małe dzieci lub przeznaczonych dla służb ratunkowych.

Na uwadze powinniśmy mieć też swoje mienie znajdujące się w samochodzie. W aucie nie pozostawiajmy przedmiotów wartościowych tj. nawigacji GPS, telefonów komórkowych, torebek, tabletów itp. Warto również samochód zaparkować w miejscu widocznym i oświetlonym. Upewnijmy się, że samochód pozostawiamy pozamykany, a pasy bezpieczeństwa lub inne przedmioty, nie zostały przytrzaśnięte przez niedomknięte drzwi.

Pomimo obowiązującego dystansu społecznego, kieszonkowcy mogą próbować pozbawić nas naszego mienia. Pamiętajmy, że w takim przypadku wystarczy chwila nieuwagi. Im bliżej świąt, tym bardziej możemy być rozkojarzeni.

Aby nie stać się ofiarą kieszonkowców, nawet podczas codziennych zajęć, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 • torebkę zamykaj i noś z przodu - nie odstawiaj jej na bok płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie, złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi;

 • pieniądze w torebce rozdziel  i schowaj w różne miejsca - w miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów

 • nie pokazuj innym zawartości portfela płacąc za zakupy;

 • nie prowokuj złodzieja strojem i biżuterią - kieszonkowcy często wcześniej obserwują swoje ofiary, zwracają uwagę przede wszystkim na osoby dobrze ubrane i wyglądające na zamożne;

 • złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież - działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.;

 • nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres zamieszkania - w razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Również przestępcy stosujący różne metody oszustw, wykorzystując okres przedświąteczny, uaktywnili się w ostatnim czasie w naszym regionie. Od początku grudnia rośnie liczba osób pokrzywdzonych. Oszuści stosują bardzo różne sposoby i techniki wyciągania pieniędzy. Zawsze jednak bazują na presji czasu, naszej nieuwadze lub ufności. Oto kilka przykładów, gdy oszuści stosując zupełnie inne metody, wyłudzili pieniądze od niczego nieświadomych osób.

Na początku tego miesiąca, do drzwi mieszkanki Nysy zapukało dwóch mężczyzn podających się za pracowników gazowni. Niezapowiedziani goście oświadczyli, że muszą wymienić w kuchence dysze gazowe. Niczego nie podejrzewając, 83-latka wpuściła ich do mieszkania. Kiedy mężczyźni wyszli, kobieta zorientowała się, że została okradziona. Pokrzywdzona straciła ponad 2 000 złotych oraz wartościowe zegarki.

Z kolei 36-letni mieszkaniec Brzegu padł ofiarą zupełnie innego oszustwa. Na swój telefon otrzymał wiadomość sms, z której wynikało, że do zamówionej przesyłki musi dopłacić brakującą kwotę 0,50 zł. Po kliknięciu w podany w wiadomości link wprowadził swój login, hasło i autoryzował przelew bankowy. W ten sposób stracił 5 000 złotych.

Kilka dni temu do 91-letniej mieszkanki Opola zapukały 2 kobiety podające się za mieszkanki Włoch. Poprosiły o pomocy i weszły do mieszkania. Po chwili szybko uciekły - okazało się, że ukradły blisko 2 tysiące złotych.

To tylko część przykładów. Wciąż przestępcy stosują metodę "na policjanta" czy "na wnuczka". Mogą podszywać się za pracownika banku, sanepidu, lekarza czy prokuratora. Musimy być czujni i ostrożni. Nie podejmujmy decyzji finansowych pod wpływem chwili. Zawsze możemy każdą operację związaną z naszymi pieniędzmi odłożyć. Dajmy sobie możliwość, by skonsultować sprawę z osobami zaufanymi. Przestępcy zawsze wykorzystują presję czasu. Koniecznie porozmawiajmy o tym z naszymi seniorami. Sami również zachowajmy czujność - liczne metody z wykorzystaniem internetu są nakierowane na osoby młodsze.

 

Powrót na górę strony