Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z zamojskiej komendy oddali osocze

Data publikacji 20.12.2020

Policjanci z Zamościa, którzy przebyli zakażenie wirusem SARS-CoV-2 oddali osocze. Mundurowi z potrzebującymi podzielili się także krwią. W ten sposób chcą pomóc innym, którzy nadal walczą z chorobą. Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza działania obronne organizmu i pozwala skuteczniej walczyć z wirusem.

W minionym tygodniu do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zamościu zgłosiło się ponad 10 policjantów z zamojskiej komendy. Oddawali tam osocze, niektórzy z nich po wyzdrowieniu, tym bezcennym dzisiaj darem ozdrowieńców, podzielili się już po raz kolejny. W ten sposób chcieli wesprzeć tych, którzy wciąż walczą z wirusem SARS-CoV-2.

policjant w mundurze w czasie oddawania osocza

Osocze osób, które przechorowały COVID-19 wykorzystywane jest przy leczeniu chorych na koronawirusa. Organizm chorych często nie jest w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarza ich zbyt wolno. Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza działania obronne organizmu i pozwala skuteczniej walczyć z wirusem. Terapia osoczem może uratować życie chorym pacjentom.

policjantka w mundurze na fotelu w centrum krwiodawstwa oddająca krew

Mundurowi oddawali także krew ponieważ mają świadomość, że osób, które potrzebują tego życiodajnego płynu jest wiele.

policjant oddaje krew

Policjanci z Zamościa, którzy przeszli już COVID-19 zapewniają, że za kilkanaście dni ponownie usiądą na zielonych fotelach  Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zamościu, aby kolejny raz dzieląc się osoczem pomóc osobom zmagającym się z chorobą. 

kobieta podczas oddawania krwi

Przypominamy, pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa  około czterdziestu minut. Dawcą osocza mogą być osoby, które:

- przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe (potwierdzone testami);

- są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej 28 dni od zakończenia objawów, natomiast u osób bezobjawowych 18 dni od zakończenia izolacji;

- są w wieku 18-65 lat.

- spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 roku w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi. Czynniki dyskwalifikujące są również opisane, w dziale, „Kto nie może oddać krwi";

starszy aspirant Dorota Krukowska - Bubiło

 

Powrót na górę strony