Policjanci odzyskali skradzione we Włoszech auto - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odzyskali skradzione we Włoszech auto

Data publikacji 29.04.2008

Policjanci z Katowic odzyskali volkswagena tuareg, skradzionego prawie rok temu we Włoszech. Jak wynika z ustaleń śledczych, auto sprowadził do Polski mieszkaniec Tych i po zarejestrowaniu sprzedał. Wpadł, bo pojazd figurował jako utracony w Systemie Informacyjnym Schengen.

Auto figurowało w SIS (System Informacyjny Schengen), jako skradzione we Włoszech w kwietniu 2007 roku. Funkcjonariusze zajmujący się sprawą ustalili, że kilka dni po kradzieży samochód został zarejestrowany w Tychach i następnie sprzedany mieszkańcowi Katowic. Właściciel auta był bardzo zaskoczony wizytą policjantów. Okazało się, że nie wiedział nic o kradzieży samochodu. Wart prawie 200.000 złotych volkswagen został zabezpieczony. Katowiccy stróże prawa zatrzymali 36-letniego mieszkańca Tych, który w ubiegłym roku sprowadził samochód do Polski i zarejestrował go w jednym z wydziałów komunikacji.

System Informacyjny Schengen pomaga policjantom w walce z przestępczością oraz nielegalną migracją. Dane w nim zawarte wykorzystywane są podczas kontroli policyjnej, granicznej, celnej oraz przy wydawaniu wiz i zezwoleń na pobyt cudzoziemców. Dzięki temu systemowi polskie organy ścigania mają stały dostęp do informacji o przestępcach zatrzymywanych w innych krajach, co zwiększa szanse na sprowadzanie i ukaranie tych, którzy uciekli za granicę. System działa również w drugą stronę. Osoby, które popełniły przestępstwo poza granicami Polski, są zatrzymywane na terenie naszego kraju. W bazie znajdują się również informacje o skradzionych w krajach Unii Europejskiej samochodach.

Powrót na górę strony
Polska Policja