Mniejszy ruch na drogach nie jest gwarancją bezpieczeństwa!
Kilka dni dni temu w Kluczborku zderzyły się 3 samochody - w efekcie 1 osoba zginęła, 4 pozostałe zostały ranne. Na początku tygodnia na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla w wypadku skody z ciężarówką na miejscu zginął 60-latek. Natomiast pod koniec roku, w czołowym zderzeniu dwóch samochodów w powiecie Krapkowickim, zginął 20-letni kierowca i 22-letnia pasażerka - 5 kolejnych osób zostało rannych. Pamiętajmy, że mniejszy ruch na drogach nie jest gwarancją bezpieczeństwa. Zimowe warunki są zmienne i wymagające. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania i gdy zachodzi taka konieczność, mocno zredukujmy swoją prędkość.
To był jedyny wypadek na drogach Opolszczyzny w okresie świąt Bożego Narodzenia. W niedzielę 27 grudnia 2020 roku, w powiecie Krapkowickim, zderzyły się czołowo 2 samochody. W wypadku brało udział 7 uczestników. Niestety 2 z nich, 22-letni kierowca mercedesa i jego 20-letnia pasażerka, zginęli na miejscu. Pozostali uczestnicy z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitali.
Z kolei 4 stycznia na obwodnicy Kędzierzyna-Koźla doszło do wypadku samochodu osobowego z ciężarówką. Również w czołowym zderzeniu na miejscu zginął 60-letni kierowca osobowej skody. Dwa dni temu w powiecie Kluczborskim w wypadku drogowym uczestniczyły 3 pojazdy. Pracujący na miejscu policjanci ustalili, że kierujący osobowym volkswagenem 30-letni mieszkaniec powiatu kluczborskiego, z nieustalonej przyczyny, na wiadukcie kolejowym, uderzył w tył nissana. Samochodem tym podróżował obywatel Ukrainy wraz z 3 pasażerami. W wyniku uderzenia nissan przemieścił się na lewy pas i uderzył przodem w bariery, a następnie został najechany na tył przez prawidłowo jadącą 18-latkę za kierownicą hondy. W wyniku zdarzenia poważnych obrażeń ciała doznał 18-letni pasażer nissana, którego w krytycznym stanie przewieziono do szpitala w Opolu, gdzie zmarł.
Pamiętajmy, że mniejszy ruch na drogach, który obserwujemy również przez ferie, nie jest gwarancją bezpieczeństwa. Zimowe warunki są zmienne, a dla kierowców wymagające. Muszą oni wykazać się większą ostrożnością i wzmożoną koncentracją. Śliska nawierzchnia, mgły, opady deszczu i śniegu powodują, że kierowcy muszą zdjąć nogę z gazu. W takich warunkach widoczność spada, a droga hamowania znacznie się wydłuża.
Dlatego tak ważnym jest, aby dostosować prędkość do panujących warunków i sprawdzić stan techniczny swojego samochodu. Zmiana opon na zimowe, kontrola stanu wycieraczek, świateł oraz układu hamulcowego to podstawowe czynności jakie powinni wykonać kierowcy.
Pamiętajmy by:
- obserwować warunki w jakich się poruszamy, dopasować styl jazdy do zmian atmosferycznych,
- zadbać o stan techniczny pojazdu, sprawne wycieraczki i światła zapewnią dobrą widoczność,
- odpowiednio wcześnie sygnalizować planowane manewry,
- utrzymywać bezpieczną odległość od pojazdów poprzedzających,
- nie śpieszyć się - nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną tragicznych wypadków,
- stosować się do przepisów ruchu drogowego i obowiązującego oznakowania,
- bezwzględnie zapinać pasy bezpieczeństwa,
- nigdy nie kierować pod wpływem alkoholu.
Piesi:
- powinni korzystać z wyznaczonych dla nich przejść,
- powinni przed wejściem na jezdnię upewnić się czy mogą bezpiecznie przejść,
- nie powinni wchodzić nagle na jezdnię zza zaparkowanych pojazdów i innych przeszkód,
- poza miastem powinni poruszać się poboczem po lewej stronie drogi.
Przypominamy o obowiązku używania elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się drogami poza obszarem zabudowanym - używanie elementów odblaskowych poprawia widoczność a tym samym bezpieczeństwo.