Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukują zakochane samotne osoby. Policjanci ostrzegają

Data publikacji 08.01.2021

Schemat działania oszustów, którzy rozkochują samotne starsze osoby, jest zawsze podobny. Nieświadoma ofiara spotyka swoją „miłość” na portalach społecznościowych, profilach randkowych. Sprawca otacza swoją ofiarę czułością, romantyzmem, wrażliwością. Jak się później okazuje, wymyśla różne kłamstwa, aby pozyskać pieniądze od zakochanej osoby, po czym znika.

Popularną metodą wyłudzenia pieniędzy wśród przestępców stało się oszustwo na tak zwanego „marynarza, amerykańskiego żołnierza, czy też lekarza na misji”. Oszuści wyszukują na znanych portalach społecznościowych czy randkowych samotne osoby, po czym nawiązują z nimi kontakt. Poprzez pisanie za pomocą internetowego tłumacza podaje się za amerykańskiego żołnierza,czy też marynarza, próbują rozkochać w sobie zupełnie nieświadome podstępu samotne osoby.  Sprawcy wymyślają historie, które rzekomo im się przytrafiły, zdobywa zaufanie drugiej strony, po czym prosi o pomoc. Gdy ofiara oszustwa prześle pieniądze na konto przestępcy, zostaje bez ukochanego i bez gotówki.

Tak było i tym razem. Do brodnickiej komendy zgłosiła się 67-letnia kobieta, która poinformowała policjantów, że została oszukana. Mieszkanka powiatu brodnickiego na znanym portalu społecznościowym poznała mężczyznę, który podawał się za marynarza pochodzącego z Hamburga.  Mężczyzna przekonał niczego nieświadomą kobietę do swoich intencji matrymonialnych, poinformował, że przesłał pokrzywdzonej przesyłkę z zawartością 450 tys. funtów brytyjskich oraz drogocenną biżuterię, za którą pokrzywdzona miała uiścić opłatę. 67-letnia kobieta w kilku transzach przelała mu ponad 100 tys. złotych. Mężczyzna zerwał kontakt z pokrzywdzoną, a kobieta została bez pieniędzy.

Ostrzegamy!

Oszuści najczęściej posiadają wiele fałszywych profili na portalach społecznościowych czy randkowych. Zamieszczają fałszywe zdjęcia profilowe, zdjęcia domów i informacje o sobie. Wszystko, by uśpić czujność swojej ofiary. Warto pamiętać, że sprawcy tych przestępstw wymyślają coraz to nowsze sposoby wyłudzenia pieniędzy.

W podobnych sytuacjach, aby nie stać się jedną z ofiar oszustów matrymonialnych, należy zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy, aby nie ulegać chwilowemu zauroczeniu, nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom.

Przypominamy, że o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast poinformować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

(KWP w Bydgoszczy / kp)

Powrót na górę strony