Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nietrzeźwy zderzył się z ciężarówką

Data publikacji 11.01.2021

Prawie 1,5 promila alkoholu w organizmie miał kierujący volkswagenem, który w Namysłowie zderzył się z ciężarówką. Po zdarzeniu funkcjonariusze zatrzymali 49-latkowi prawo jazdy a jego sprawą, zajmie się sąd. Oprócz utraty uprawnień do kierowania i wysokiej grzywny grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Dyżurny namysłowskiej komendy, 9 stycznia br., otrzymał zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z ciężarówką na skrzyżowaniu ulic Braterskiej i Baczyńskiego. Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci, którzy zastali rozbitego volkswagena i uszkodzoną naczepę ciężarówki.

W trakcie wyjaśniania okoliczności tego zdarzenia policjanci poddali badaniu na trzeźwość kierowców obu pojazdów. Podejrzewany o wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, kierowca osobowego volkswagena miał w wydychanym powietrzu ponad 1,5 promila alkoholu, natomiast kierowca ciężarówki był trzeźwy. Szczęśliwie uczestnicy zdarzenia nie doznali żadnych obrażeń ciała, nie ucierpiał również nikt z osób postronnych.

49-latek oprócz spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, będzie również tłumaczył się, dlaczego wsiadł za kierownicę, będąc pod działaniem alkoholu. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów na terytorium Polski oraz minimalnie 5 000 złotych grzywny.

Ta sytuacja pokazuje, jak niebezpieczna jest jazda pod wpływem alkoholu. Pamiętajmy, na drodze nie jesteśmy sami, a przez nieodpowiedzialne zachowanie pijanych kierowców może dojść do tragedii.

Przypominamy:

• będąc pod wpływem alkoholu, nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione;

• przez alkohol nie potrafimy właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury;

• promile powodują, że mamy problemy z koordynacją ruchową, a zdolność szybkiego podejmowania decyzji zawodzi;

• następstwem spożytego alkoholu są zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i występuje zjawisko podwójnego widzenia.

Konsekwencje pijanych kierowców ponoszą nie tylko oni sami, ale często ich pasażerowie i inni uczestnicy ruchu drogowego. Wypadki spowodowane przez pijanych kierowców często są tragiczne w skutkach. Nie bądźmy obojętni kiedy widzimy podejrzanie zachowującego się kierowcę i reagujmy. Numer  alarmowy 112 dostępny jest całą dobę!

(KWP w Opolu/js)

 

  • Zdjęcie rozbitego samochodu z tyłu stoją służby ratunkowe
  • Zdjęcie rozbitego samochodu z tyłu stoją służby ratunkowe
  • Zdjęcie rozbitego samochodu z tyłu stoją służby ratunkowe
Powrót na górę strony