Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nieodpowiedzialne osoby poniosą konsekwencje swojego zachowania

Data publikacji 11.01.2021

W weekendową noc wrocławscy policjanci interweniowali w związku z nieprzestrzeganiem przepisów wprowadzonych z powodu obowiązującego stanu epidemii. Funkcjonariusze prowadzili czynności w popularnych miejscach spotkań mieszkańców miasta. Wobec kilkudziesięciu osób naruszających prawo prowadzone są czynności wyjaśniające w związku z popełnionymi wykroczeniami oraz podejrzeniem popełnienia przestępstwa. Mundurowi w tej sprawie współpracują również z prokuraturą oraz służbami sanitarnymi.

Mając na uwadze obowiązujące w naszym kraju obostrzenia, które mają na celu zwalczanie epidemii Covid-19, policjanci sprawdzają, jak te nakazy są respektowane przez mieszkańców Wrocławia i powiatu wrocławskiego. Najważniejsze jest to, aby zapewnić bezpieczeństwo jak największej grupie osób i udaremniać rozprzestrzenianie się wirusa. Mundurowi nieustannie przypominają o tym, że wszyscy przede wszystkim mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej i powinniśmy zachować odpowiedni dystans społeczny.

Niestety, pomimo intensywnych działań zarówno funkcjonariuszy, jak też przedstawicieli innych służb i instytucji, nadal nie wszyscy respektują przepisy wprowadzone w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom naszego kraju. W weekendową noc (9/10.01.2021 r.) mundurowi z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu wraz z funkcjonariuszami Oddziału Prewencji Policji, prowadzili działania w popularnych miejscach spotkań mieszkańców naszego miasta.

Wobec kilkudziesięciu osób, które nie stosowały się do obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz nie zachowywały społecznego dystansu, prowadzone są już czynności wyjaśniające w związku z naruszeniem przez nie przepisów Kodeksu wykroczeń. Te osoby muszą liczyć się z możliwością otrzymania grzywny w wysokości 1000 złotych, a także o ich zachowaniu poinformowane zostaną służby sanitarne.

W trakcie działań prewencyjnych policjanci interweniowali wobec właścicieli lokali usługowych, którzy otworzyli swoje obiekty i zorganizowali w nich imprezy. Mogą oni ponieść o wiele większe konsekwencje swojego skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania. Zostali poinformowani przez policjantów, że z powodu dużej ilości osób obecnych w ich lokalach, narażają się na odpowiedzialność karną w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 165 Kodeksu karnego. Warto przypomnieć, że zgodnie z jego brzmieniem:

§ 1.Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach:

1) powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej […],

podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Policjanci aktualnie prowadzą czynności procesowe wobec osób odpowiedzialnych za naruszenie prawa. Całość materiału zebranego podczas działań przez wrocławskich policjantów, zostanie przekazana do Prokuratury Rejonowej Wrocław-Stare Miasto. Funkcjonariusze skierują również wnioski do służb sanitarnych o nałożenie kar administracyjnych na organizatorów imprez oraz ich uczestników za rażące naruszenie obowiązujących przepisów sanitarno-epidemiologicznych. Warto przypomnieć, że ich wysokość może sięgnąć nawet 30 000 złotych.

Pamiętajmy, że nasze życie i zdrowie niejednokrotnie w dużej mierze zależy od nas samych i tego czy myślimy poważnie o dalszych konsekwencjach swojego zachowania. Przypomnijmy, że w Polsce od początku epidemii zostało zarażonych ponad 1 300 000 osób, a niestety zmarło ponad 31 000 z nich.

(KWP we Wrocławiu)

Powrót na górę strony