Poszukiwania pojemników z substancją radioaktywną - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwania pojemników z substancją radioaktywną

Data publikacji 30.04.2008

W Świętochłowicach w województwie śląskim znaleziono dwa pojemniki zawierające substancję radioaktywną – kobalt Co-60. Policjanci ustalili, że zostały one skradzione z miejscowego nieczynnego zakładu metalurgicznego. Miejsce odnalezienia pojemników zabezpieczyli strażacy, straż miejska i pracownicy sanepidu. O znalezisku poinformowany został również Instytut Atomistyki.

W związku z odnalezieniem próbek w nieczynnej odlewni przeprowadzono inspekcję, która wykazała, że w hali mas formierskich powinno znajdować się łącznie 12 takich pojemników. Stanowiły one część urządzeń służących do pomiarów struktury metalu. Policjanci rozpoczęli poszukiwania dziesięciu brakujących pojemników. Powiadomione zostały wszystkie jednostki w województwie śląskim, a funkcjonariusze sprawdzają punkty skupu złomu. Możliwe, że skradzione elementy oddano, albo próbowano oddać do skupów, jako surowiec wtórny.

W opinii specjalistów obudowa pojemników zapewnia wystarczający poziom bezpieczeństwa i w stanie nienaruszonym nie stanowią one zagrożenia. Natomiast próby wytopienia ołowiu mogą spowodować wydostanie się substancji promieniotwórczej. Może spowodować niebezpieczeństwo promieniowania jonizującego. Ponadto, jak ustalili policjanci, zbiorniki z izotopem miały gwarancję użytkowania do 15 lat, a najmłodsze wyprodukowano na początku lat 80. Obecnie nie stwarzają one zagrożenia dla życia.

Osoby, które widziały skradzione pojemniki, bądź wiedzą, gdzie mogą się znajdować, proszone są o kontakt z najbliższą jednostką policji - tel. 997 lub 112.

Powrót na górę strony
Polska Policja