Wyłudzali wielomilionowe majątki i wpadli - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wyłudzali wielomilionowe majątki i wpadli

Data publikacji 30.04.2008

6 osób w całym kraju zatrzymali policjanci Centralnego Biura Śledczego. Zatrzymani działali w zorganizowanej grupie wyłudzającej wielomilionowe majątki. Jak się okazuje to nie jedyne przestępstwa, jakie mają na koncie przestępcy. Podejrzewani są również o handel narkotykami, czerpanie korzyści z prostytucji i wymuszenia. Do tej pory w tej sprawie zatrzymano już 32 osoby.

Kolejne osoby zostały zatrzymane w województwach: śląskim lubelskim, podlaskim i małopolskim. Są to byli prezesi spółek i firm, które były zadłużone. Umawiali się z szefami grupy przestępczej i sprzedawali firmy na podstawione osoby. Wszystkim im przedstawiono zarzuty mówiące o tym, że będąc dłużnikami udaremnili swoim wierzycielom zaspokojenie ich należności za co grozi im kara do 5 lat więzienia. Jedna osoba została tymczasowo aresztowana pozostałe pozostają pod policyjnymi dozorami i poręczeniami majątkowymi.Do pierwszych zatrzymań w tej sprawie doszło w kwietniu ubiegłego roku. Wtedy to policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali 20 podejrzanych, którzy należeli do zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie całego kraju. Mechanizm przestępstwa polegał na wyszukiwaniu zadłużonych podmiotów gospodarczych zarówno prywatnych jak i państwowych, następnie kupowaniu ich przez określone osoby tzw. słupy, a później na błyskawicznym wyprzedawaniu pozostałego majątku. Wszystkie osoby biorące w tym udział znikały. Tym sposobem uniemożliwiano wierzycielom dochodzenie swoich roszczeń, a w ręce grupy wpadał majątek wielomilionowej wartości.

Jak ustalili policjanci sprzedawane były maszyny budowlane, samochody , wyposażenie biur itp. Szacuje się że w ten sposób w latach 2001 – 2007 grupa ta przejęła setki tego typu firm. W czasie prowadzonego śledztwa okazało się także, że niektórzy prezesi i członkowie zarządów, zdając sobie doskonale sprawę z tego, że nie są w stanie spłacić wierzycieli, sprzedawali swoje firmy przedstawicielom grupy przestępczej, płacąc im duże pieniądze za pozbycie się kłopotów.

Pod koniec ubiegłego roku zatrzymano kolejne 5 osób (wśród nich jest kobietę) w wieku od 42 do 59 lat. W przeszłości byli prezesami firm, członkami zarządów, księgowymi i oni też decydowali o sprzedaży zadłużonej firmy grupie przestępczej. Dzisiaj jeden z nich jest właścicielem dużej firmy ochroniarskiej, inny jest profesorem wyższej uczelni.

Sprawa ta prowadzona jest wspólnie z Prokuraturą Krajową Biura ds. Przestępczości Zorganizowanej w Krakowie oraz Wywiadem Skarbowym Ministerstwa Finansów przy Urzędzie Kontroli Skarbowej. Jak mówią policjanci prowadzący śledztwo grupa przestępcza, która to wymyśliła i realizowała zajmowała się także handlem narkotykami, czerpaniem korzyści z prostytucji i wymuszeniami.

W tej sprawie podejrzane są 32 osoby. Tymczasowo aresztowanych jest 15 osób, pozostałe mają inne środki zapobiegawcze.

W sprawie przejmowania firm pojawiają się wciąż nowe nazwiska i nazwy firm, które zostały w ten sposób przejęte. Dlatego też policjanci przewidują kolejne zatrzymania.
Powrót na górę strony
Polska Policja