Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie dali się oszukać metodą na policjanta

Data publikacji 21.01.2021

Oszuści nie śpią. Uważajmy na osoby podające się za funkcjonariuszy Policji. Do dwóch prób oszustwa na policjanta doszło wczoraj w Lubartowie. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Do dwóch prób oszustwa doszło wczoraj po południu, 20.01.2021 r., w Lubartowie. Do 81-letniej mieszkanki powiatu lubartowskiego na numer telefonu stacjonarnego zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza Policji. Zapytał, czy posiada ona jakieś środki finansowe w domu. 81-latka oświadczyła, że ma 22 tysiące złotych. Oszust opowiedział kobiecie historię o fałszywych listonoszach, którzy roznosili fałszywe pieniądze oraz to, że przyjedzie do niej policjant "po cywilu" i sprawdzi autentyczność banknotów, które kobieta posiada. Jak powiedział, tak też zrobił. W niedługim czasie pojawił się w domu 81-latki. Mężczyzna poprosił ją o pokazanie wszystkich banknotów, gdyż musi sprawdzić ich autentyczność. Na szczęście podczas rozmowy 81-latka zaczęła mieć wątpliwości co do tożsamości funkcjonariusza i zaczęła krzyczeć. Oszust zaskoczony przebiegiem sytuacji uciekł. Na szczęście nikomu nic się nie stało, a kobieta nie została okradziona.

W podobnym czasie do 82-letniego mieszkańca Lubartowa zadzwonił mężczyzna podający się również za funkcjonariusza Policji. Oświadczył, że koniecznie jest sprawdzenie środków pieniężnych na rachunku bankowym mężczyzny pod kątem ich autentyczności. Nakłonił 82-latka do wypłaty pieniędzy w kwocie 30 tysięcy złotych. Po wypłacie mężczyzna miał otrzymać dalsze instrukcje. Na szczęście interwencja pracownika banku, który poinformował o możliwej próbie oszustwa, uniemożliwiła jego dokonanie. Komenda Powiatowa Policji w Lubartowie prowadzi postępowanie w tych dwóch sprawach.

Apelujemy jeszcze raz: pamiętajmy, że funkcjonariusz Policji ani żadnego innego urzędu publicznego nigdy nie prosi nas o pieniądze, ani o udział w "tajnej akcji". Nikomu nie podajemy stanu naszego konta bankowego, danych do konta, haseł oraz loginów. Jeżeli dzwoni do nas ktoś podający się za członka rodziny bądź znajomego z prośbą o pożyczkę, nie podejmujmy żadnych pochopnych decyzji. Bądźmy czujni i ostrożni. Skontaktujmy się z rodziną w celu potwierdzenia prośby. Wszystkie próby oszustwa zgłaszajmy na Policję.

(KWP w Lublinie/js)

Powrót na górę strony