Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Życzenia i porady od lubuskich policjantów dla babci i dziadka

Data publikacji 20.01.2021

Z okazji Dnia Babci i Dziadka lubuscy policjanci składają wszystkim seniorom serdeczne życzenia pomyślności, dużo zdrowia i uśmiechu na co dzień. Jednocześnie w trosce o poprawę bezpieczeństwa osób starszych policjanci przypominają o zagrożeniach związanych z próbami oszustw przez fałszywych wnuczków, inkasentów czy pracowników administracji. Aby uniknąć tych wszystkich zagrożeń przygotowane zostały materiały profilaktyczne, mające na celu ograniczenie liczby tego rodzaju przestępstw w woj. lubuskim, tj.: ulotki „SENIORA NIE OSZUKASZ” i plakaty „UWAGA!!! POLICJA INFORMUJE”.

Materiały będzie można znaleźć w punktach obsługi interesantów urzędów i instytucji państwowych natomiast plakaty zostaną umieszczone na tablicach ogłoszeń, znajdujących się na klatkach schodowych budynków mieszkalnych. Ulotki i plakaty, będą posiadały wpisany numer telefonu służbowego dzielnicowego, właściwego dla danego rejonu.

Jak postępować, aby nie stać się ofiarą oszustw?

POTWIERDŹ KTO DZWONI – jeśli zadzwoni ktoś z prośbą o pomoc finansową, podając się za Twojego krewnego lub jego znajomego, upewnij się, czy faktycznie potrzebna jest pomoc. Zadzwoń bezpośrednio do swojego krewnego , aby to sprawdzić

NIE DAJ SIĘ NABRAĆ – Policja NIGDY nie żąda przekazania pieniędzy, nie proponuje zabezpieczenia oszczędności oraz nie angażuje obywateli w prowadzone sprawy.

NIE DZIAŁAJ POD PRESJĄ CZASU – nie ufaj osobom, które przez telefon proszą Cię o szybkie przekazanie pieniędzy, np. na prawnika lub pomoc drogową. Zastanów się , czy osoba, z którą rozmawiasz, to na pewno twój krewny.

ŻĄDAJ OKAZANIA DOKUMENTÓW -  w przypadku osób podających się za przedstawicieli instytucji, zawsze żądaj okazania legitymacji lub identyfikatora.

NIE WPUSZCZAJ OBCYCH DO DOMU – jeśli musisz kogoś wpuścić do domu, nie zostawiaj go ani na chwilę samego. Najlepiej, żeby towarzyszył Ci wtedy Twój sąsiad lub ktoś z rodziny.

CHROŃ SWOJĄ PRYWATNOŚĆ -  nigdy nie mów obcym ile masz gotówki  i nie zdradzaj żadnych osobistych informacji. Gdy dzwoni do Ciebie telefon i usłyszysz w słuchawce np. „ankietera”, nigdy nie podawaj hasła do konta bankowego, numeru PIN do kart płatniczych, numeru dowodu osobistego.

NIE PRZEKAZUJ SWOICH PIENIĘDZY – nie przekazuj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów, transakcje zawieraj w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty, przed podpisaniem umowy, skontaktuj się z kimś z rodziny.

BEZPIECZNIE PRZECHOWÓJ PIENIĄDZE – pieniądze lepiej przechowywać w banku niż w przysłowiowej „skarpecie”. Pościel w szafie to nie jest odpowiednie miejsce na przechowywanie swoich pieniędzy. Idź z duchem czasu i swoje oszczędności bezpiecznie przechowuj w banku.

ZAPAMIĘTAJ PIN – Nigdy nie zapisuj PIN na karcie bankomatowej. W przypadku kradzieży karty, złodziej łatwo wypłaci Twoje pieniądze.

ZADZWOŃ NA 112 – gdy ktoś do Ciebie dzwoni w sprawie przekazania pieniędzy i pojawią się jakiekolwiek podejrzenia, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję dzwoniąc pod nr 112.

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony