Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Polscy policjanci na Euro 2008

Data publikacji 01.05.2008

26 polskich policjantów będzie wspomagać austriackich i szwajcarskich kolegów przy zabezpieczeniu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2008. Cele ich misji to : czuwanie nad bezpieczeństwem polskich kibiców na stadionach oraz pomoc w prawidłowym zabezpieczeniu tej imprezy sportowej. Polacy razem z miejscowymi funkcjonariuszami będą patrolować okolice stadionów, ulicznych funparków, lotnisk i dworców.

W maju 26 polskich policjantów wyjedzie do Austrii i Szwajcarii, aby pomóc lokalnym policjantom w zabezpieczeniu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2008. Pojadą tam na podstawie porozumień zawartych między polskim ministerstwem spraw wewnętrznych i administracji a austriackim ministerstwem spraw zagranicznych i Radą Federalną ds. Sprawiedliwości i Policji Konfederacji Szwajcarskiej. W skład 26 osobowego grona polskiej delegacji weszli policjanci, którzy wcześniej musieli wykazać się doświadczeniem w pracy z kibicami oraz znajomością języka niemieckiego lub angielskiego. Ze wszystkich chętnych wyłoniono także listę "rezerwowych", którzy w razie potrzeby dołączą do grupy.

Patrolowanie okolic stadionów, ulicznych funparków, gdzie przed telebimami gromadzą się kibice, dworców, lotnisk, pomaganie lokalnym funkcjonariuszom, zapewnienie naszym rodakom, którzy przyjadą oglądać mistrzostwa z bliska bezpieczeństwa na trybunach, trasach przejazdowych oraz pokonywanie barier językowych to główne zadania polskich funkcjonariuszy, którzy wezmą udział w zabezpieczeniu tegorocznych mistrzostw. Na trybunach służbę będą pełnić polscy "spottersi", czyli funkcjonariusze, którzy zajmują się zabezpieczaniem imprez masowych, w tym głównie meczy piłkarskich. To właśnie oni mają najlepszą wiedzę, kto z kim ma tak zwaną „zgodę lub "kosę", czego można się spodziewać po danej grupie sympatyków, co oznaczają barwy i symbole na szalikach. Ich wiedza na temat grup polskich kibiców może być bardzo przydatna dla organizatorów mistrzostw. Wszystko po to, aby zapewnić Polakom bezpieczeństwo w trakcie trwania Euro 2008.

To nie pierwszy raz, kiedy polska delegacja będzie pomagać policjantom z innych krajów przy zabezpieczeniu tak poważnej imprezy masowej. Już dwa lata temu do Niemiec pojechało kilkudziesięciu funkcjonariuszy, którzy podpatrywali pracę swoich zachodnich kolegów. Te doświadczenia przydadzą się przy organizowaniu w Polsce Euro 2012. Trzeba pamiętać, że zabezpieczenie mistrzostw to dla polskiej Policji ogromne przedsięwzięcie. Kilkadziesiąt tysięcy funkcjonariuszy będzie czuwało nad bezpieczeństwem wielotysięcznej rzeszy kibiców, którzy odwiedzą nasz kraj.

Powrót na górę strony