Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawcy zuchwałych kradzieży łańcuszków aresztowani

Data publikacji 25.01.2021

Dzięki intensywnej pracy operacyjnej mysłowickich kryminalnych oraz współpracy z policjantami z Siemianowic Śląskich i komisariatu V w Katowicach, do aresztu trafiło dwóch mężczyzn w wieku 23 i 29 lat. Obydwaj podejrzani są o liczne kradzieże złotych łańcuszków na terenie województwa śląskiego. Ponadto, podczas zatrzymania 29-latek kierował renault będąc pod wpływem środków odurzających i próbował potrącić policjanta, a w mieszkaniu miał narkotyki.

Policjanci Wydziału Kryminalnego mysłowickiej komendy od sierpnia ubiegłego roku prowadzili sprawę zuchwałych kradzieży łańcuszków, do których doszło na terenie naszego miasta. Prowadzone na szeroką skalę działania operacyjne stopniowo przynosiły rezultaty. Okazało się, że sprawcy swoją przestępczą działalność prowadzili także w Sosnowcu, Katowicach, Piekarach Śląskich i Siemianowicach Śląskich. To właśnie dzięki współpracy z policjantami z Siemianowic Śląskich pod koniec grudnia 2020 roku zatrzymany został pierwszy z podejrzanych. Okazał się nim 23-letni mieszkaniec tego miasta. Mężczyzna usłyszał zarzuty, a sąd na wniosek śledczych zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Mysłowiccy kryminalni nie ustawali w poszukiwaniach drugiego ze sprawców i w końcu wpadli na jego trop. W miniony czwartek (21.01.2021 r.) namierzyli go na jednym z katowickich osiedli. Mając informacje, że mężczyzna powiązany jest ze środowiskiem pseudokibiców i może być agresywny oraz próbować ucieczki, w jego zatrzymaniu mysłowickim policjantom pomagali kryminalni z V Komisariatu Policji w Katowicach. Kiedy 29-latek wyszedł z bloku i wsiadł do samochodu, z każdej strony otoczony został przez policjantów. Mężczyzna nie reagował jednak na okrzyki „Policja!” i polecenia stróżów prawa. Uruchomił silnik i próbował potrącić stojącego przed nim stróża prawa. Policjant odskoczył i oddał strzał w oponę, uniemożliwiając kierowcy dalszą jazdę. Nie mając możliwości kontynuowania ucieczki, mężczyzna się poddał.

Na miejscu zdarzenia prowadzone były czynności pod nadzorem prokuratora. Kierowca poddany został badaniu narkotesterem, który wykazał, że znajduje się pod wpływem środków odurzających. Ponadto w jego mieszkaniu stróże prawa również znaleźli narkotyki. Odzyskano też jeden z łańcuszków, który został skradziony w Mysłowicach. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, a następnego dnia usłyszał zarzuty. Oprócz zuchwałych kradzieży usłyszał także zarzuty czynnej napaści na policjanta oraz posiadania narkotyków. Decyzją sądu trafił na 3 miesiące do aresztu. Ponieważ przestępstw tych dopuścił się w warunkach tzw. recydywy, to grozi mu do 15 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / kp)

  • nieumundurowani policjanci prowadzą zatrzymanego przez parking wewnętrzny komendy
  • zatrzymany złodziej łańcuszków w policyjnej celi
  • pojazd, którym podejrzany próbował potrącić policjanta zaparkowany na chodniku
  • nieumundurowany policjant zakłada kajdanki na ręce zatrzymanego
  • nieumundurowany policjant z zatrzymanym mężczyzną podejrzanym o zuchwałe kradzieże łańcuszków, czynną napaść na policjanta i posiadanie narkotyków
  • odzyskany przez policjantów łańcuszek

Film Sprawcy zuchwałych kradzieży łańcuszków aresztowani

Pobierz plik Sprawcy zuchwałych kradzieży łańcuszków aresztowani (format mp4 - rozmiar 23.44 MB)

Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu

Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu (format mp3 - rozmiar 369.96 KB)

Powrót na górę strony