Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nielegalne wyroby tytoniowe nie trafią na rynek. 53- i 56-latek odpowiedzą przed sądem

Data publikacji 25.01.2021

Wysokie grzywny oraz kara do 3 lat pozbawienia wolności grożą 53–latkowi z Działdowa i 56-latkowi ze Szczytna, przy których policjanci znaleźli nielegalne wyroby tytoniowe. 53-latek w swoim mieszkaniu przechowywał 2350 paczek bez polskich znaków akcyzy, natomiast 56-latek swoim autem przewoził blisko pół tony krajanki tytoniowej. Z takim ładunkiem do kontroli drogowej zatrzymali go kryminalni. 53-latek naraził Skarb Państwa na straty w wysokości ponad 50 tys. zł. Natomiast straty spowodowane przez nieopłacenie podatku przez 56-latka wyniosły blisko 400 tys. złotych. Pierwszy wkrótce stanie przed sądem, a drugi - ponieważ okazało się, że był poszukiwany - trafił już za więzienne kraty.

Działdowo

Policjanci kryminalni z Działdowa we współpracy z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej w jednym z mieszkań na terenie Działdowa ujawnili nielegalne wyroby tytoniowe pod postacią 47 000 sztuk papierosów. Nielegalne papierosy wywęszyła Czira – suczka pełniąca na co dzień służbę w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Olsztynie.

 • Papierosy w paczkach na podłodze oraz pies służbowy, który je znalazł
  Papierosy znalezione przez Czirę

Papierosy różnych marek nie posiadały polskich znaków akcyzy. Gdyby nielegalny tytoń trafił do obrotu, uszczupliłoby to Skarb Państwa o blisko 56 tysięcy złotych z tytułu niezapłaconej akcyzy i podatku VAT. Policjanci papierosy zabezpieczyli, a ich właściciela poinformowali o dalszym toku postępowania i konsekwencjach prawnych popełnionego czynu. Za popełnione przestępstwo mężczyzna odpowie przed sądem. Zgodnie z przepisami skarbowo-podatkowymi za posiadanie tytoniu bez polskich znaków akcyzy skarbowej sprawcy grozi wysoka grzywna, kara pozbawienia wolności do 3 lat albo obie te kary łącznie.

Szczytno

Szczycieńscy kryminalni regularnie prowadzą działania operacyjne, ukierunkowane na zwalczanie nielegalnego obrotu wyrobami akcyzowymi. W minionym tygodniu ich ciężką, wytężoną pracę zwieńczyła kontrola drogowa w Szymankach w gminie Wielbark. W czwartek (21.01.2021) kryminalni z KPP w Szczytnie zatrzymali tam do kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki Iveco. Za kierownicą siedział 56-letni mieszkaniec Szczytna. Mężczyzna na widok policyjnej odznaki i nieumundurowanych policjantów, bardzo się zestresował. Miał powód. Kryminalni w trakcie przeszukania pojazdu, w części ładunkowej ujawnili 23 worki, każdy z nich ważący średnio około 20 kg, a w nich krajankę tytoniową. Kierowca został zatrzymany i przewieziony do szczycieńskiej komendy, a zabezpieczony towar zważony i poddany oględzinom. Okazało się, że waga tytoniu sięgnęła około pół tony. 56-latek nie opłacając należnego podatku akcyzowego, naraził Skarb Państwa na straty finansowe w łącznej kwocie blisko 400 tys. złotych. Za popełnione przestępstwo zgodnie z Kodeksem karnym skarbowy, 56-latkowi grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

 • Policjant stojący przy workach z zabezpieczonym tytoniem
  Worki z zabezpieczonym tytoniem
 • Policjant stojący przy workach z zabezpieczonym tytoniem
  Worki z zabezpieczonym tytoniem
 • Worki z zabezpieczonym tytoniem
  Worki z zabezpieczonym tytoniem

Jednak nie był to koniec interwencji w jego sprawie. W trakcie wykonywanych przez szczycieńskich kryminalnych czynności procesowych z zatrzymanym, ustalili oni, że 56-latek poszukiwany jest przez Sąd Rejonowy w Szczytnie. Miał on do odbycia karę 4 lat i 1 miesiąca pozbawienia wolności za popełnione przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. 

Zgodnie z decyzją wymiaru sprawiedliwości, 56-letni mieszkaniec Szczytna został przewieziony już do wskazanego zakładu karnego, gdzie spędzi najbliższe lata, czekając tam również na rozstrzygnięcie w sprawie nielegalnego tytoniu.

(jn/ic/tm)

 

Powrót na górę strony