Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wpadka "krewniaka"

Data publikacji 01.05.2008

16-letni Patryk C. wpadł w sidła kryminalnych z Mokotowa na gorącym uczynku oszustwa metodą "na krewniaka". Zamiast pieniędzy, które miał odebrać od starszego mężczyzny, zobaczył policyjne legitymacje. Funkcjonariusze ustalają udział innych osób w tym przestępczym procederze. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Mokotowscy kryminalni od pewnego czasu rozpracowywali grupę zajmującą się oszustwami „na krewniaka”. Kilka dni temu otrzymali kolejną informację o próbie wyłudzenia pieniędzy od starszego mężczyzny. Funkcjonariusze zorganizowali zasadzkę w wytypowanym miejscu, w którym mogli się pojawić fałszywi krewni.

Wszystko wydarzyło się wczoraj po południu. Mieszkaniec Mokotowa odebrał telefon od kobiety podającej się za koleżankę córki. Rozmówczyni przekonywała go, że pilnie potrzebuje pożyczyć pieniądze. Umówili się na ich odbiór pod jednym z banków. Tam zgodnie z umową starszy mężczyzna miał przekazać 15 tysięcy złotych młodemu człowiekowi.

Około godziny 12.30 pod bankiem pojawił się „krewniak”. Policjanci wiedzieli już, że przestępca im się nie wymknie. Ubrany w garnitur młodzieniec zachowywał się bardzo nerwowo. Czekając na starszego mężczyznę cały czas rozmawiał przez telefon komórkowy.

Patryk C. (16 lat) wpadł na gorącym uczynku w chwili, gdy odbierał od poszkodowanego 15 tysięcy złotych. Nieletni oszust został zatrzymany. Noc spędził w policyjnej izbie dziecka. Wkrótce o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Kryminalni sprawdzają, czy zatrzymany działał sam, czy też miał wspólników. Prowadzący postępowanie nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Policjanci apelują, aby w przypadku zaistnienia podobnej sytuacji:

• zawsze potwierdzić tożsamość krewnego oddzwaniając do niego na znany nam wcześniej numer lub kontaktując się z innymi członkami rodziny,

• jeżeli decydujemy się na udzielenie pożyczki, pieniądze należy przekazywać WYŁĄCZNIE SWOIM BLISKIM, najlepiej w obecności innego członka rodziny lub naszych znajomych czy sąsiada. NIE DAWAJMY GOTÓWKI ŻADNYM OBCYM OSOBOM – ZNAJOMYM LUB KOLEGOM NASZEGO KREWNEGO ITP.

• w przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny tylko oszust lub w chwili, gdy dzwoniąca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – pod numerami alarmowymi 997 lub 112 (z telefonów komórkowych).

Powrót na górę strony