Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci dbali o bezpieczeństwo podczas obchodów 76. rocznicy wyzwolenia Oświęcimia oraz byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau

27 stycznia, co roku, na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau, a także przy pomnikach znajdujących się na terenie Oświęcimia, Brzezinki i Monowic, mają miejsce obchody związane z wyzwoleniem miasta spod okupacji niemieckiej oraz upamiętniające ofiary niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych.

W tym roku, w związku z pandemią COVID-19 oraz w związku z obowiązującymi obostrzeniami, Państwowe Muzeum Auschwitz – Birkenau główne uroczystości przeniosło do przestrzeni internetowej.  Transmisja wydarzenia rozpoczęła się 27 stycznia 2021 o godzinie 16.00, za pośrednictwem strony internetowej Państwowego Muzeum Auschwitz – oraz za pośrednictwem popularnych komunikatorów społecznych. Głównym motywem 76. rocznicy wyzwolenia był los dzieci w Auschwitz. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej  Polskiej Andrzej Duda.

W tym wyjątkowym dniu delegacje rządowe, dyplomaci, przedstawiciele władz wojewódzkich oraz lokalnych, przedstawiciele instytucji i organizacji, a także osoby chcące upamiętnić tę uroczystość, miały możliwość indywidualnego złożenia zniczy i wieńców pod Ścianą Straceń na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz, a także pod pomnikami upamiętniającymi ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych, znajdującymi się na terenie Oświęcimia, Brzezinki oraz  Monowic. W związku z powyższym wszystkie miejsca  pamięci zostały objęte zabezpieczeniem prewencyjnym przez policjantów z oświęcimskiej  komendy Policji.

Policjanci biorący udział w zabezpieczeniu podczas służby w wyznaczonych miejscach pilnowali ładu i porządku publicznego, zabezpieczali  przejazd delegacji minimalizując utrudnienia w ruchu drogowym. Pozostali funkcjonariusze, dbali o bezpieczeństwo w mieście podejmując interwencje w przypadku zgłoszenia od mieszkańców.

Po zakończeniu zabezpieczenia o godzinie 17.00 dowódcy podziękowali za włożone zaangażowanie w realizację powierzonych zadań.

(KWP w Krakowie / kp)

  • policjant stoi obok pomnika
  • policjanci stoją przy radiowozie, w tle były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau
  • policjant stoi przed pomnikiem w kształcie krzyża
  • policjant stoi naprzeciwko pomnika
Powrót na górę strony