Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszust odbierający wyłudzone pieniądze od seniorów w areszcie

Data publikacji 02.02.2021

Gorliccy kryminalni zatrzymali 19-latka, który odbierał pieniądze od seniorów oszukanych w ostatnich dniach metodą "na wnuczka". Seniorzy z powiatu gorlickiego przekazali mężczyźnie łącznie ponad 110 tys. złotych. 19-latek został tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 8 lat więzienia.

W ostatnim tygodniu stycznia br. u mieszkańców powiatu gorlickiego rozdzwoniły się telefony od oszustów, którzy chcieli wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka” lub „na córkę". Gorliccy policjanci każdego dnia otrzymywali kilkanaście zgłoszeń. Większość osób zorientowała się, że to próba wyłudzenia pieniędzy i przerywała połączenia. Niestety ofiarą oszustów padło trzech mieszkańców powiatu, którzy łącznie przekazali oszustom ponad 110 tys. złotych.

Wytężona praca gorlickich kryminalnych pozwoliła bardzo szybko wytypować osobę, która odbierała pieniądze od oszukanych seniorów. W ostatnią sobotę (30.01.2021 r.) policjanci udali się do gminy Grybów, gdzie zatrzymali 19-latka podejrzewanego o udział w przestępczym procederze. W czasie przesłuchania mężczyzna przyznał się do odbioru „przesyłek” od gorlickich seniorów, tłumacząc, że nie zdawał sobie sprawy z udziału w przestępstwie.

W poniedziałek (1.02.2021 r.) na wniosek prokuratora gorlicki sąd zastosował wobec 19-latka środek zapobiegawczy w postaci aresztu tymczasowego na 3 miesiące. Za udział w oszustwach grozi mu nawet 8 lat więzienia.

Pamiętajmy!

  • W momencie, gdy ktoś, podając się przez telefon np. za krewnego czy policjanta będzie informował nas o kłopotach członka rodziny i żądał od nas pieniędzy, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć rozmowę telefoniczną.
  • Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich, a najlepiej wykonajmy telefon zwrotny do osoby, za którą podaje się oszust, by upewnić się, czy faktycznie znalazła się w trudnej sytuacji i potrzebuje pieniędzy (trzeba pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego). Wykonanie takiego połączenia pozwoli sprawdzić sytuację i uchroni przed utratą pieniędzy w przypadku próby ich wyłudzenia.
  • Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania.
  • By wyeliminować niechciane anonimowe połączenia, i tym samym w dużej mierze ograniczyć oszustom możliwość dodzwonienia się na nasz telefon, można skorzystać z usługi oferowanej przez operatorów sieci telefonicznych i zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych.

(KWP w Krakowie / kp)

Powrót na górę strony