Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W bezpieczną podróż na ferie

Data publikacji 02.02.2022

Szybciej zapadający zmrok, wiatr, śnieg, deszcz lub zalegające na drodze błoto - wszystko to sprawia, że warunki dla kierowców są bardziej wymagające. Wzmożona koncentracja potęguje też zmęczenie, co daje się szczególnie we znaki podczas dłuższych tras. Zachowajmy więc ostrożność wyjeżdżając lub wracając z ferii. Kluczem do bezpieczeństwa jest rozwaga, dostosowanie prędkości oraz sprawny i przygotowany do drogi samochód. Korzystajmy z naszych dróg w sposób odpowiedzialny, a co za tym idzie bezpieczny.

Prognozy pogody zapowiadają powrót trudnych, zimowych warunków. Nie lekceważmy zmiennych warunków na drodze. Częstym zjawiskiem w okresie zimowym są niespodziewane, silne opady śniegu, deszczu oraz zamglenia, które skutecznie mogą ograniczyć widoczność.

Przed wyruszeniem w trasę zadbajmy o dobry stan techniczny naszego pojazdu. Dopiero kiedy samochód jest odśnieżony i z czystymi, odmrożonymi szybami, możemy ruszać w drogę. Nie zapominajmy również o płynie do spryskiwaczy i zimowych oponach. Co prawda przepisy nie nakładają na nas obowiązku wymiany opon na zimowe, jednak takie ogumienie lepiej i sprawniej radzi sobie z trudnymi, zimowymi warunkami.

Apelujemy również do kierowców samochodów ciężarowych o to, aby pamiętali o odśnieżeniu naczep i plandek – spadający z nich śnieg może być przyczyną bardzo niebezpiecznych zdarzeń na drogach.

Będąc już w trasie, dostosujmy prędkość do warunków, włączmy wymagane światła i przede wszystkim zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego nas samochodu. W zimowych warunkach musimy pamiętać o tym, że droga hamowania może się znacznie wydłużyć. Reagujmy więc z wyprzedzeniem. Do tej zasady stosujmy się też w rejonie przejść dla pieszych. Zwróćmy uwagę na pieszych, którzy mogą być gorzej widoczni. Koniecznie zmniejszym prędkość. Bądźmy życzliwi i wyrozumiali dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jako piesi nie zapomnijmy o elementach odblaskowych. Zwiększy to naszą widoczność i pozwoli kierowcy zauważyć nas już ze znacznej odległości. Przechodząc przez jezdnię w miejscu bezpiecznym i do tego przeznaczonym zachowajmy wzmożoną czujność. Dajmy się zauważyć innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie wchodźmy też na przejście dla pieszych w ostatnim momencie, tuż przed nadjeżdżający pojazd. Pamiętajmy, że droga hamowania jest w okresie zimowym wydłużona, a widoczność nierzadko znacznie gorsza.

Opis filmu: audiodeskrypcja w załączniku

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.93 MB)

Nagranie audio Deskrypcja do nagrania wideo

Pobierz plik Deskrypcja do nagrania wideo (format mp3 - rozmiar 659.9 KB)

Powrót na górę strony