Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa oszustów zatrzymana

Data publikacji 04.05.2008

Funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą zlikwidowali grupę przestępczą zajmującą się popełnianiem przestępstw gospodarczych w latach 2001-2002 w Warszawie i okolicach. Czterem osobom postawiono zarzuty popełnienia piętnastu przestępstw gospodarczych polegających na wyłudzaniu kredytów, oszustwach bankowych i fałszowaniu dokumentów, jak też działania w zorganizowanej grupie przestępczej.

Sprawcy mieli ścisły podział ról, jedni organizowali dokumenty i podrabiali je, inni zawierali umowy w bankach. Dochód uzyskany z przestępczego procederu dzielony był pomiędzy członków grupy. Schemat działania grupy polegał na fałszowaniu zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach, a następnie na tej podstawie zakładano rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy deklarując wysokie wpływy co było potwierdzone fałszywymi zaświadczeniami. Przestępcy zajmowali się też wyłudzaniem kredytów na podstawie fałszywych dokumentów przy zakupach ratalnych na szkodę banków oraz instytucji finansowych. W trakcie śledztwa funkcjonariusze odnaleźli u podejrzanych pieczęcie służące do podrabiania dokumentów. Szacuje się, że grupa w ciągu kilku miesięcy działalności zarobiła w ten sposób około 175 tys. złotych.

Policjanci zatrzymali także szefa grupy i organizatora tego przestępczego procederu Bernarda G., który poszukiwany był listem gończym. Teraz na rozprawę poczeka w tymczasowym areszcie gdzie trafił decyzją sądu. Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze pozbawienia wolności bez jej warunkowego zawieszenia.
Powrót na górę strony