Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci czuwali i ratowali

Data publikacji 04.05.2008

Przez cały długi weekend policjanci czuwali nad bezpieczeństwem wypoczywających. Najczęściej jednak udzielali pomocy miłośnikom sportów wodnych.

Już 1 maja policjanci z posterunku policji wodnej w Bondarach ruszyli na pomoc dwóm wędkarzom, których łódka wywróciła się na wysokiej fali zalewu Siemionówka. Na miejscu okazało się, że pomocy potrzebowali również dwaj inni mężczyźni, których łódka przewróciła się, gdy próbowali ratować wędkarzy. Z pomocą funkcjonariuszy cała czwórka bezpiecznie znalazła się na brzegu. Uratowane zostały również obie łódki i część sprzętu wędkarskiego.

Kapryśna aura dała o sobie znać także miłośnikom sportów wodnych na rzekach i jeziorach powiatu augustowskiego. W piątek po południu ulewny deszcz i burza zaskoczyły 2 kajakarzy na rzece Rospuda. Ich wywrócone kajaki zauważyli na wodzie funkcjonariusze z policyjnej łodzi motorowej. Przemoczonych kajakarzy, którym udało się dotrzeć do brzegu funkcjonariusze zabrali na pokład motorówki. Wyziębionych mężczyzn i ich sprzęt pływający policjanci odwieźli w bezpieczne miejsce. W podobnych warunkach i okolicznościach tego dnia ta sama załoga policyjnej motorówki, interweniowała jeszcze 2 krotnie, raz zabierając 4 kajakarzy z Rospudy a następnie 2 kolejnych z jeziora Białego.

Niestety ten weekend nie obył się bez tragicznych zdarzeń na podlaskich akwenach. Dzisiaj rano w zbiorniku retencyjnym w Narewce przy ul. Hajnowskiej odnalezione zostały zwłoki 68-letniego mieszkańca pobliskiego Mikłaszewa. Najprawdopodobniej przyczyną zgonu było utonięcie wskutek osunięcia się mężczyzny z wysokiej skarpy do wody. Również dzisiaj w rzece Netta zostały wyłowione zwłoki 70-letniego mieszkańca Augustowa, który wczoraj wyszedł z domu. Czy przyczyną zgonu w tym przypadku było utonięcie, wyjaśnią policjanci z Augustowa.

Tegoroczny długi majowy weekend na drogach województwa podlaskiego dotychczas przebiega spokojniej niż przed rokiem. Od czwartku do dzisiaj doszło do 6 wypadków drogowych, w których 10 osób zostało rannych. Na szczęście nikt nie zginął. W ubiegłym roku od 1 do 3 maja wydarzyło się 7 wypadków, w których 3 osoby zginęły, a 10 zostało rannych. Policjanci zatrzymali w tym czasie 27 nietrzeźwych kierujących.

Niestety po raz kolejny okazało się, że mimo apeli i ostrzeżeń również w ten weekend nie zabrakło kierowców, którzy zdecydowali się zasiąść za kierownicą pomimo wypitego alkoholu. Od czwartku do dzisiejszego poranka policjanci zatrzymali w sumie aż 54 nietrzeźwych kierujących pojazdami.

Do najpoważniejszego jak dotąd weekendowego wypadku doszło minionej nocy (ok. 21:10) na drodze relacji Mały Płock - Kolno. Tam kierowca skody podczas wyprzedzania kolumny pojazdów wymusił pierwszeństwo przejazdu i zderzył się z nadjeżdżającym z przeciwka tico. W wyniku czołowego zderzenia do szpitala trafili obydwaj kierowcy oraz dwoje pasażerów daewoo.

Można przypuszczać, że ze względu na powracających z wypoczynku Podlasian najbliższe godziny przyniosą zwiększone natężenie ruchu na drogach. Już teraz policjanci czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących. Reagują na przekraczanie dozwolonych prędkości oraz łamanie zakazów wyprzedzania. Badają trzeźwość kierujących oraz sprawdzają, czy podróżujący samochodami mają zapięte pasy bezpieczeństwa.

Apelujemy szczególnie do kierowców, by ze względu na dobro swoje i swoich bliskich zrezygnowali z brawurowej jazdy i nie wsiadali za kierownicę samochodu po wypiciu alkoholu.
Powrót na górę strony