Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pod koniec lutego br. policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Bydgoszczy zatrzymali w Koninie trzech oszustów.

Sprawcy wykorzystując podstawione osoby tzw. „słupy” na podstawie sfałszowanych dokumentów zakładali rachunki bankowe, by wyłudzać z nich pieniądze.

Pod koniec lutego br policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Bydgoszczy zatrzymali w Koninie trzech oszustów. Sprawcy wykorzystując podstawione osoby tzw. „słupy” na podstawie sfałszowanych dokumentów zakładali rachunki bankowe, by wyłudzać z nich pieniądze. Za każde otwarcie rachunku podstawiona osoba otrzymywała 100 zł i na tym jej rola się kończyła. Kiedy oszuści dysponowali już kontami i kartami do nich, zamieszczali w „Telegazecie” ogłoszenia o przykładowej treści: „Sprzedam ciągnik rolniczy Zetor 16245, rok 1998, kabina komfortowa, komplet zaczepów,stan bardzo dobry. Cena: 66 tys. Zł tel. .....” Ich oferty były kierowane przede wszystkim do rolników. Ceny w nich były kuszące - niższe o ok. 30% od cen rynkowych. Żeby umowa kupna-sprzedaży doszła do skutku kupujący musiał wpłacić zadatek w wysokości 10% wartości zamówionego sprzętu tj. od 500 zł do 5 tysięcy zł. W zamian sprawcy obiecywali dostarczyć towar w ciągu 2 – 3 dni. I cierpliwie czekali. Kiedy po terminie dzwonił do nich zaniepokojony klient mówiąc, że pieniądze wpłacił zgodnie z umową – na podane przez telefon konto - i jeszcze nie otrzymał towaru, natychmiast je podejmowali i ślad po nich ginął. Zatrzymani oszuści w opisany sposób działali w całej Polsce od listopada 2004 r. Wpadli na gorącym uczynku przestępstwa w trakcie wypłacania pieniędzy z bankomatu. W chwili zatrzymania mieli przy sobie karty kredytowe i pieniądze. Dwóch z nich zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące. Ale na tym sprawa się nie kończy, gdyż z rosnącego materiału dowodowego wynika, że wg identycznego schematu działają jeszcze inni oszuści, a osób poszkodowanych z dnia na dzień przybywa. Kwestią czasu jest ich zatrzymanie i doprowadzenie do Sądu
Powrót na górę strony