Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Kominiarskie" trio w rękach Policji

Data publikacji 05.05.2008

Policjanci z wydziału kryminalnego komendy wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali trzech mieszkańców Łodzi, którzy okradali mieszkania wchodząc do nich metodą "na kominiarza". Rodzinna szajka, w skład której wchodzili dwaj bracia i szwagier, działała od około roku. Śledczy szacują, że złodzieje mogą mieć na swoim koncie nawet kilkadziesiąt kradzieży dokonanych tą metodą na terenie Łodzi i całego kraju. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Od kilku miesięcy kryminalni rozpracowywali sprawę szeregu kradzieży mieszkaniowych do jakich dochodziło w ostatnim czasie na terenie Łodzi i województwa. Ustalono, że przestępstw tych dokonuje trójka mężczyzn podających się za … kominiarzy.

Złodzieje wybierali mieszkania ludzi w podeszłym wieku znajdujące się w starych blokach. Ubrani w stroje podobne do kominiarskich – czarne bluzy i odblaskowe kamizelki oraz czapki bejsbolówki, wyposażeni w identyfikator inspektora uprawnionego do dokonania przeglądu przewodów wentylacyjnych, wchodzili do mieszkań i wykorzystując nieuwagę lokatorów plądrowali pokoje. Ich łupem padały pieniądze, biżuteria i sprzęt RTV w kwotach od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W wyniku pracy operacyjnej ustalono personalia fałszywych kominiarzy. Mężczyźni wpadli w ręce stróżów prawa bezpośrednio po kradzieży, której dokonali w mieszkaniu przy ul. Sierakowskiego, kiedy wychodzili z budynku i wsiadali do daewoo tico. Funkcjonariusze potwierdzili, że chwilę wcześniej "kominiarze" odwiedzili i okradli jedną z lokatorek i natychmiast ruszyli w pościg. Samochód zatrzymano na terenie Śródmieścia w okolicy lombardu, w którym mężczyźni chcieli upłynnić skradzione przedmioty.

Zatrzymani złodzieje to mieszkańcy Łodzi – 2 bracia w wieku 33 i 28 lat oraz ich 37-letni szwagier.

W czasie przeszukania mężczyzn, ich mieszkań oraz samochodu, którym się poruszali, policjanci ujawnili szereg przedmiotów najprawdopodobniej pochodzących z kradzieży – biżuterię, 3 telewizory LCD, aparaty cyfrowe, kamerę i laptop oraz akcesoria i przebrania służące łodzianom do prowadzenia przestępczej działalności.

Ustalono, że "rodzinne trio" rozpoczęło kradzieże w czerwcu 2007 roku – miesiąc po tym jak 37-latek, który był "mózgiem" grupy wyszedł z więzienia. Początkowo  fałszywi kominiarze grasowali na terenie Łodzi i okolic, ale po kilku miesiącach rozszerzyli działalność na obszar całego kraju – mają na swoim sumieniu między innymi kradzieże w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze, Radomiu czy Kielcach. Śledczy szacują, że łodzianie mogli dokonać nawet kilkudziesięciu kradzieży metodą "na kominiarza".

Zatrzymani przyznali się do popełnienia szeregu kradzieży i szczegółowo opisali ich przebieg. Mężczyznom przedstawiono zarzut kradzieży, a jeden z nich – 37-letni szef grupy, został tymczasowo aresztowany.

Obecnie poszukiwane są osoby pokrzywdzone. Zatrzymani mężczyźni typowani są do innych dotychczas niewykrytych tego typu przestępstw, które miały miejsce na terenie Łodzi i całego kraju. Policjanci traktują sprawę jako rozwojową.
  • Zatrzymani
  • Identyfikator, którym posługiwali się sprawcy
  • Zabezpieczone pieniądze i biżuteria
  • Zabezpieczona biżuteria
Powrót na górę strony