Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie działań "NURD" z wykorzystaniem drona

Data publikacji 01.03.2021

W piątek podlascy policjanci, w tym z grupy SPEED, włączyli się w ogólnopolskie działania "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Przez cały dzień mundurowi ujawnili blisko 1000 wykroczeń, które miały wpływ na ich bezpieczeństwo. Działania mundurowych po raz pierwszy wspierał też policyjny dron. Jego kamery pozwoliły na rejestrowanie zachowań kierujących i pieszych z dużej odległości.

Genezą policyjnych działań jest zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni w przypadku zderzenia. W piątek, większym niż zwykle nadzorem zostały objęte odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe.

Blisko 190 policjantów ruchu drogowego, w tym z grupy SPEED, wzięło udział w piątkowej akcji. Mundurowi ujawnili łącznie niemal 1000 wykroczeń. Ponad 670 wykroczeń popełnili kierujący pojazdami, a blisko 30 rowerzyści.

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów nie tylko zależy od przestrzegania przepisów przez kierowców, ale także przez samych pieszych. Policjanci ujawnili 255 wykroczeń popełnionych właśnie przez niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W działaniach, po raz pierwszy, funkcjonariuszy wspierał policyjny dron. Jego kamery zarejestrowały chociażby niebezpieczny manewr kierowcy hondy w rejonie przejścia dla pieszych na ulicy Piastowskiej w Białymstoku. 75-latek wyprzedzał lewym pasem ciąg pojazdów, które zatrzymywały się przed przejściem, aby ustąpić pierwszeństwa pieszym. Chwilę później mężczyzna został zatrzymany przez policjantów ze SPEEDU. Za swoje nieodpowiedzialne zachowanie 75-latek został ukarany mandatem karnym.

Mundurowi apelują o rozsądek na drodze, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i podkreślają, że podobne akcje będą prowadzone w przyszłości.

Podsumowanie działań w poszczególnych komendach Policji:

Komenda Miejska Policji w Łomży

Komenda Powiatowa Policji w Bielsku Podlaskim

Komenda Powiatowa Policji w Hajnówce

Komenda Powiatowa Policji w Wysokiem Mazowieckiem


 

 • Policjanci patrzą się w górę w kierunku latającego drona.
 • Dron stoi na śniegu a z lewej strony widać napis policja na spodniach policjanta.
 • Policjant patrzy na ekran urządzenia rejestrującego lot drona.
 • Policjant stoi przy przejściu dla pieszych na tle radiowozu.
 • Policjanci stoją przy przejściu dla pieszych.
 • Policjanci stoją przy przejściu dla pieszych na tle radiowozu.
 • Policjanci stoją przy przejściu dla pieszych na tle radiowozu.
 • Policjanci kontroluje prędkość pojazdów.
 • Radiowóz a w tle policjant, któy kontroluje prędkość pojazdów.

Opis filmu: Na śniegu ustawiony jest dron, który przygotowuje się do lotu. W tle widać bloki i ulicę, po której jadą samochody. Następnie dron wznosi nie na niedużą wysokość i przechyla się w lewą i prawą stronę. W tle widać korony drzew. Po chwili kilkukrotnie obraca się wokół własnej osi i unosi się w powietrze. Widok drona latającego po zachmurzonym niebie. Następnie przejście na ekran pokazujący widok z kamer drona. Na górze ekranu widać parametry drona, a na dole ekranu między innymi wysokość i współrzędne. W ekranie odbija się kamizelka odblaskowa policjanta obsługującego drona. Następnie na ekranie pojawia się widok z kamer drona między innymi widać jadące ulicami samochody a także zatrzymujące się pojazdy przed sygnalizacją świetlną. Kolejny obraz to widok zatrzymującego się pojazdu przed przejściem dla pieszych w celu ustąpienia pierwszeństwa idącej nim osobie. W tle widać białą, policyjną czapkę na której znajdują się trzy gwiazdki. Po chwili widać drona, który obniża lot i w rezultacie ląduje na śniegu. W tle widać drzewa.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 48.54 MB)

Pliki do pobrania

 • 12.91 KB
  Deskrypcja tekstowa do filmu.
Powrót na górę strony