Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uroczyste ślubowanie nowo przyjętych policjantów w Małopolsce

Data publikacji 02.03.2021

Podczas pierwszego przyjęcia w tym roku, garnizon małopolski zasiliło 50 nowych policjantów. 2 marca br. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się ich uroczyste ślubowanie, odznaczenie zasłużonych funkcjonariuszy i pożegnanie policjantów przechodzących na emeryturę. Wśród zaproszonych gości byli Wojewoda Małopolski pan Łukasz Kmita

23 lutego br. do służby w  małopolskiej Policji zostało przyjętych 50 osób w tym 9 kobiet. Był to pierwszy nabór do służby w 2021 roku. W siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyła się dziś uroczystość z tej okazji.  Do ślubowania przystąpiło 9 policjantów, którzy zasilą szeregi KWP w Krakowie. Pozostałe 41 osób, które zostały przyjęte do służby, ślubować będą w swoich jednostkach macierzystych. 

Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie insp. Roman Kuster odczytał słowa roty ślubowania, które powtarzali za nim adepci sztuki policyjnej. Po odebraniu ślubowania szef małopolskich policjantów każdemu z nowych funkcjonariuszy wręczył legitymację służbową.  Pan wojewoda gratulował ślubującym wyboru zawodu i wręczał im zasady etyki zawodowej.

Nowo przyjętych policjantów czeka przeszkolenie, po którym rozpoczną służbę w jednostkach małopolskiego garnizonu Policji. 9 osób będzie służyć w Komendzie Wojewódzkiej Policji. Komenda Miejska Policji  w Krakowie zyska 18 nowych funkcjonariuszy. 5 nowych policjantów trafi do Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu zyska 1 funkcjonariusza. Zasilone zostaną także szeregi komend powiatowych. Do Komendy Powiatowej Policji w Krakowie, do Komendy Powiatowej Policji w Wadowicach i do Komendy Powiatowej Policji w Miechowie przydzielonych zostanie 2 policjantów. Komenda Powiatowa Policji  w Zakopanem, Komenda Powiatowa Policji  w Suchej Beskidzkiej, Komenda Powiatowa Policji  w Olkuszu, Komenda Powiatowa Policji  w Dąbrowie Tarnowskiej, Komenda Powiatowa Policji  w Bochni dostaną po 1 nowym funkcjonariuszu. Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu i Komenda Powiatowa Policji w Chrzanowie wzmocnione zostaną przez 3 nowych funkcjonariuszy.

Po uroczystym ślubowaniu nastąpiło wręczenie Medali za Długoletnią Służbę. Medale te przyznał policjantom Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej jako nagrodę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa. Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita wręczył  medale 19 zasłużonym policjantom: 1 złoty, 16 srebrnych i 2 brązowe. Wśród odznaczonych są policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie z pionów kryminalnego, prewencji i logistyki, a także funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie i Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie.

Następnie uroczyście pożegnano odchodzących na zasłużoną emeryturę dwóch policjantów:  insp. Jerzego Grońskiego - Komendanta Powiatowego Policji w Proszowicach i  mł. insp. Jacka Góreckiego - Zastępcę  Komendanta Miejskiego Policji w Krakowie. Komendant Kuster podziękował im za znaczącą, pełną poświęceń i zaangażowania wieloletnią służbę. Przechodzący w stan spoczynku otrzymali  od komendanta pamiątkowe szable. Również wojewoda przekazał słowa uznania dla odchodzących ze służby policjantów.

Po części ceremonialnej głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie insp. Roman Kuster. Pogratulował wyboru nowym policjantom i życzył każdemu z nich powodzenia „w  ciężkiej służbie, ale dającej ogromną satysfakcję w przyszłości”.  Życzył młodym adeptom sukcesów w przyszłości na miarę funkcjonariuszy odznaczonych dziś medalami.

Wojewoda pogratulował młodym policjantom. Dzisiaj mundur to zobowiązanie, ale i wyzwanie -  powiedział. Powinny być wyryte w waszych sercach także słowa roty ślubowania, wiernie służyć narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej porządek prawny – podkreślił.  Podziękował również odznaczonym funkcjonariuszom za ich wieloletnią służbę. 

(KWP w Krakowie / kp)

  • policjanci i Wojewoda małopolski
  • policjanci w szeregach podczas ślubowania
  • Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie i policjanci w szeregach
  • Wojewoda Małopolski przypina medal policjantówi
  • Komendant Wojewódzki Policji gratuluje policjantce
  • Komendant Wojewódzki Policji trzyma szablę stojąc naprzeciwko policjanta
  • Komendant Wojewódzki Policji przemawia
  • Policjanci stojący w szeregach, w głębi Komendant Wojewódzki Policji przemawia
  • Wojewoda Małopolski przemawia
Powrót na górę strony