Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Już nie 8, a 18 razy oddał osocze po pokonaniu COVID-19

Data publikacji 03.03.2021

O policjancie z Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji Bydgoszcz-Błonie pisaliśmy w październiku 2020 r. tuż po tym, jak ósmy raz oddał osocze dla chorych na koronawirusa. Od tego dnia minęło kilka miesięcy, a wczoraj policjant oddał ten cenny dar po raz osiemnasty. Wielkie Brawa!

Już od roku społeczeństwa całego świata walczą z koronawirusem, szukając rozwiązań i leków, które pomogą pokonać chorobę. Jednym ze sposobów pomocy w walce z chorobą jest podanie choremu osocza „ozdrowieńców”.

Wiedział o tym policjant z komisariatu na bydgoskim Błoniu, który w kwietniu 2020 roku chorował na COVID-19. Funkcjonariusz jest czynnym dawcą krwi więc pomaganie innym nie jest mu obce. Po wyzdrowieniu bez chwili wahania zgłosił się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy i do oddał osocze „ozdrowieńca”. Od tego czasu już osiemnastokrotnie oddał je dla chorych.

Zaznaczyć należy, że osocze nie każdej wyleczonej osoby nadaje się do leczenia najciężej chorych - chodzi o ilość posiadanych przeciwciał. Jednak badania laboratoryjne potwierdziły, że osocze policjanta z wydziału kryminalnego z Błonia doskonale nadaje się do leczenia osób zarażonych koronawirusem, którzy ciężko przechodzą objawy choroby. Przy 17 pobraniu funkcjonariusz miał po raz kolejny sprawdzany poziom przeciwciał. Miał ich wówczas jeszcze ponad 1800. Policjant zapewnia, że będzie oddawał osocze tak długo, jak tylko będzie to możliwe. Ma już wyznaczony kolejny termin jego oddania (23 marca 2021 r.).

Funkcjonariusz jest honorowym krwiodawcą krwi od 1996 roku. Został odznaczony przez PCK Odznaką „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi II stopnia” oraz odznaką „Honorowego Dawcy Krwi I stopnia”.

(KWP w Bydgoszczy / kp)

Powrót na górę strony