Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zagubiony i zmarznięty spacerowicz ugrzązł na bagnistym terenie. Z pomocą ruszyli policjanci

Data publikacji 09.03.2021

Dramatyczne chwile przeżył 30-letni mieszkaniec Świnoujścia, który wybrał się na spacer do lasu. Niestety, mężczyzna, wracając, zgubił drogę do samochodu, a następnie wszedł na bagnisty teren, po którym błądził przez około sześć godzin. Po godzinie 22:30, zmarznięty i przemoczony 30-latek zadzwonił na numer alarmowy z prośbą o ratunek. Na wskazane przez 30-latka miejsce udali się funkcjonariusze policji, którzy rozpoczęli akcję poszukiwawczą.

Niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia od wyziębionego mężczyzny, na miejsce udał się sierżant sztabowy Paweł Lisok wraz z sierżantem Michałem Marońskim, którzy doskonale znają teren, na którym zagubił się mieszkaniec Świnoujścia. Działania świnoujskich stróżów prawa wspomagali funkcjonariusze z OPP w Szczecinie.

Po godzinie od zgłoszenia funkcjonariusze odnaleźli 30-letniego mężczyznę, który był przemoczony i miał objawy hipotermii. Udzielili mężczyźnie pierwszej pomocy, okrywając go kocem termicznym oraz nakazując zdjąć mokre ubrania, przez które jego organizm szybciej się wychładzał. Na miejsce wezwany został zespół ratowników medycznych, którzy przewieźli mężczyznę do szpitala z objawami hipotermii. Dzięki szybkim i zdecydowanym działaniom sierż. sztab. Paweł Lisok oraz sierż. Michał Maroński ocalili zagubionemu 30-latkowi życie.

Powyższa sytuacja pokazuje, jak łatwo można narazić swoje życie i zdrowie w nieznanym terenie leśnym w godzinach wieczorno-nocnych. Dlatego wychodząc do lasu, pamiętajmy o tym, aby:

  • powiadomić swoich bliskich o tym, że wychodzisz.
  • powiedzieć jaką trasą będziesz się poruszać.
  • poinformować o planowanej godzinie powrotu.
  • zabrać ze sobą w pełni naładowany telefon komórkowy, latarkę, która jest nieoceniona, gdy w lesie zastanie nas zmrok, jedzenie oraz picie, a jeżeli chorujesz, to także leki.
  • ubrać się ciepło, adekwatnie do panującej pogody.
  • poruszać się ścieżkami, które znasz.
  • planować trasę tak, aby wyjść z lasu przed zmrokiem.
  • jeżeli nie możesz znaleźć drogi powrotnej, nie czekaj, zadzwoń pod numer alarmowy 112.

(KWP w Szczecinie / kp)

Powrót na górę strony