Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wywozili niebezpieczne odpady przemysłowe do żwirowni

Data publikacji 10.03.2021

Policjanci z KWP w Poznaniu zatrzymali sześć osób zamieszanych w proceder nielegalnej utylizacji niebezpiecznych odpadów przemysłowych. Odpady zamiast trafiać do zakładu utylizacyjnego były zakopywane w nieczynnych żwirowniach pod Lesznem i Gostyniem.

W poniedziałek, 08.03.2021 r., policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali w miejscowości Bojanice, w powiecie leszczyńskim, osoby zajmujące się zakopywaniem w wyeksploatowanej żwirowni odpadów przemysłowych. Podobne odpady były ukrywane w nieczynnej żwirowni w miejscowości Kunowo w powiecie gostyńskim. W związku z tą sprawą został zatrzymany właściciel żwirowni oraz pięć innych osób, w tym współwlaściciel firmy zajmujacej się utylizacją tych odpadów. 

Od pewnego czasu pojawiały się informacje, że w jednej z podpoznańskich firm, działającej na rynku utylizacji odpadów przemysłowych, dochodzi do poważnych nieprawidłowości. Odpady zamiast trafiać do wyspecjalizowanych zakładów posiadających zaawansowane technologie neutralizacji, były wywożone do nieczynnych żwirowni w okolicach Leszna i Gostynia. Między innymi w tych miejscach mogły byś zakopywane duże ilości pyłów polakierniczych albo substancji ropopochodnych.

Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej oraz Dochodzeniowo  Śledczego KWP w Poznaniu. Na terenie nielegalnych składowisk w Bojanicach i Kunowie pracowali także eksperci Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, wyspecjalizowane jednostki Straży Pożarnej oraz biegły sądowy. Zostały wykonane wykopy i odwierty. Pobrano także próbki do badań laboratoryjnych.

Według wstępnych szacunków pod ziemią mogły został zakopane niebezpieczne odpady przemysłowe, do których przewozu mogło posłużyć co najmniej dziewięćdziesiąt ciężarówek. W jednej z lokalizacji znajduje się także hałda o powierzchni około dwustu metrów kwadratowych, w której mogą znajdować się dziesiątki ton odpadów.

Materiały dowodowe zostały przekazano do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, z którą prowadzimy współne sledztwo. Niebawem osobom zatrzymanym zostaną ogłoszone zarzuty. Brane jest także pod uwagę skierowanie wniosku do sądu o tymczasowe aresztowanie podejrzanych.

(KWP w Poznaniu / mw)

  • Służby pracujące na terenie nielegalnych składowisk w Bojanicach i Kunowie, gdzie wywożono niebezpieczne odpady przemysłowe
  • Służby pracujące na terenie nielegalnych składowisk w Bojanicach i Kunowie, gdzie wywożono niebezpieczne odpady przemysłowe">
  • nielegalne składowisko z niebezpiecznymi odpadami przemysłowymi
  • nielegalne składowisko z niebezpiecznymi odpadami przemysłowymi
  • nielegalne składowisko z niebezpiecznymi odpadami przemysłowymi
  • Służby pracujące na terenie nielegalnych składowisk w Bojanicach i Kunowie, gdzie wywożono niebezpieczne odpady przemysłowe">
Powrót na górę strony