Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się sutenerstwem

Data publikacji 16.03.2021

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą czerpiącą zyski z prostytucji. Do realizacji doszło na terenie działającej w Lublinie agencji towarzyskiej. Do sprawy zatrzymano łącznie 6 osób, czterech mężczyzn i dwie kobiety. Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 50-latek - zarzut kierowania zorganizowaną grupą. Sąd, na wniosek prokuratora, zastosował wobec podejrzanych trzymiesięczny areszt.

Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, w tym śledczy z zespołu zajmującego się zwalczaniem handlu ludźmi kompletowali i weryfikowali informacje oraz dowody na przestępcze działanie grupy, której członkowie czerpali korzyści majątkowe z prostytucji. Sprawa ta prowadzona była w ramach śledztwa nadzorowanego przez Wydział I Śledczy Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Praca operacyjna śledczych pozwoliła na wytypowanie poszczególnych członków zorganizowanej grupy, a także określenie ich roli w całej strukturze.

Do realizacji tej sprawy doszło w miniony piątek, 12.03.br. Kryminalni przy wsparciu funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji a także policjantów z innych wydziałów KWP, weszli na teren działających agencji towarzyskich mieszczących się w Lublinie. W wyniku działań zatrzymanych zostało sześć osób biorących udział w tym przestępczym procederze. Lubelskich kontterrorystów wsparli koledzy z CPKP BOA i SPKP w Białymstoku.

Do zatrzymania jednego z członków grupy doszło pod Lublinem. W trakcie zorganizowanej przez policjantów zasadzki zatrzymany został 41-letni mieszkaniec powiatu lubelskiego, który próbując uciec funkcjonariuszom volkswagenem doprowadził do zderzenia z radiowozem.

W wyniku przeprowadzonych działań zatrzymano łącznie czterech mężczyzn, mieszkańców powiatu lubelskiego w wieku 37, 41, 50 i 60 lat a także dwie kobiety: 50-letnią mieszkankę Lublina oraz 42-letnią obywatelkę Ukrainy.

Z ustaleń śledczych wynika, że działalnością  grupy kierował 50-letni mieszkaniec Lublina, który organizował  usługi seksualne na terenie województwa lubelskiego oraz Ukrainy,m.in. w jednym z domów w Lublinie.  W ramach podziału ról i zadań członkowie grupy organizowali ochronę, transport oraz zamieszczenie ogłoszeń na portalach internetowych dla świadczących usługi seksualne kobiet. 

Z ustaleń policjantów wynika także, że z kolei zatrzymany 41-latek wynajmował mieszkanie w Lublinie w celu uprawiania prostytucji przez jedną z kobiet. Dowoził ją do mieszkań klientów oraz hoteli. Z uzyskanych pieniędzy, czynił sobie stałe źródło dochodu.

Podczas przeszukań w jednej z agencji zabezpieczono około 35 tysiecy złotych, a także gotówkę w obcej walucie, kilkanaście  telefonów komórkowych, terminal płatniczy, komputer, kasę fiskalną oraz dokumenty i zapiski.

Zatrzymani zostali osadzeni w policyjnym areszcie, skąd zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Tam wszyscy usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i czerpania korzyści z uprawiania prostytucji. Sąd  zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Za przestępstwo ułatwiania prostytucji i czerpania korzyści majątkowej, a także udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Przestępstwo kierowania zorganizowaną grupą przestępczą zagrożone jest natomiast karą do 10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / mw)

  • Policjant z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji
  • Policjant z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji otwiera drzwi
  • Czerwony volkswagen polo z rozbitą przednią szybą
  • Policjant z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji wchodzi po schodach w ręku trzyma broń
  • Policjanci po cywilnemu prowadzą zatrzymaną kobietę
  • Policjanci nieumundurowani prowadzą zatrzymanego z założonymi kajdankami.
  • Pieniądze rozłożone na stole.
  • Policjanci prowadzą zatrzymanego

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.09 MB)

Powrót na górę strony