Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwsza pomoc w czasie pandemii

Krótki film instruktażowy, jak udzielać pierwszej pomocy podczas nagłego zatrzymania krążenia w czasie epidemii koronawirusa przygotowali policyjni ratownicy - wykładowcy słupskiej Szkoły Policji.

Film ukazuje algorytm postępowania w stosunku do osoby, która straciła przytomność na skutek nagłego zatrzymania krążenia (NZK). W związku z pandemią koronawirusa Europejska Rada Resuscytacji, której zalecenia stosują między innymi polskie służby ratownicze, opublikowała specjalny dokument z zaleceniami dla osób udzielających pierwszej pomocy. Zmiany w stosunku do dotychczasowych zasad ukazane są w poniższym filmie.

Opis filmu: Dwaj policjanci na przystanku autobusowym udzielają pomocy leżącej, nieprzytomnej osobie. Oceniają przytomność poprzez potrząśnięcie poszkodowanym i zawołanie. Oceniają oddech, obserwują klatkę piersiową i brzuch poszukując ruchów świadczących o prawidłowym oddechu. Aby zminimalizować ryzyko infekcji, nie udrażniają dróg oddechowych i nie umieszczają swojej twarzy przy nosie poszkodowanego. Na koniec odsłaniają klatkę piersiową poszkodowanego i podłączają do niej elektrody od automatycznego defibrylatora zewnętrznego.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 35.13 MB)

Dla osób, które nie są ratownikami medycznymi najważniejsze zmiany przy udzielaniu pomocy nieprzytomnej osobie z NZK to:

Ocena przytomności powinna być wykonywana poprzez potrząśnięcie poszkodowanym i zawołanie.
Oceniając oddech wyłącznie obserwuj klatkę piersiową i brzuch poszukując ruchów świadczących o prawidłowym oddechu. Aby zminimalizować ryzyko infekcji, nie udrażniaj dróg oddechowych i nie umieszczaj swojej twarzy przy ustach/nosie poszkodowanego.

Osoby udzielające pomocy powinny rozważyć zasłonięcie ust poszkodowanego szmatką lub ręcznikiem przed rozpoczęciem uciskania klatki piersiowej i defibrylacją z użyciem automatycznego defibrylatora zewnętrznego (AED). Może to zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa w powietrzu podczas uciśnięć klatki piersiowej.

Po zakończeniu resuscytacji ratownicy powinni jak najszybciej umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować ręce żelem do rąk na bazie alkoholu i skontaktować się z lokalnymi władzami medycznymi w celu uzyskania informacji na temat badań przesiewowych po kontakcie z osobą z podejrzeniem lub potwierdzeniem COVID-19.

  • Dwaj policjanci klęczą przy leżącej osobie. Jeden z nich zakłada nieprzytomnemu maseczkę. Drugi rozpina kurtkę leżącego.
  • Dwaj policjanci, leżąca osoba z odsłoniętą klatką piersiową.
  • Dwaj policjanci nad leżącą osobą wykonują defibrylację za pomocą aede.
Powrót na górę strony