Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Walka z epidemią możliwa jest dzięki zaangażowaniu nas wszystkich

Data publikacji 23.03.2021

To już ponad rok, jak wspólnym wysiłkiem ograniczamy rozprzestrzenianie się koronawirusa. Aktualnie sytuacja jest bardzo poważna, o czym świadczą dane dotyczące dziennej liczby zachorowań. Dlatego wracają obostrzenia, znane nam z wcześniejszych miesięcy. Nie są one niczym nowym. Policjanci będą stanowczo egzekwować wprowadzone nakazy, zakazy i ograniczenia. Wszystko po to, aby maksymalnie ograniczyć transmisję wirusa.

Kolejne informacje o dziennej liczbie zachorowań są alarmujące. Dlatego wracają obostrzenia, nakazy i zakazy, które znamy już z poprzednich miesięcy. Mieszkańcy Opolszczyzny pokazali już, że potrafią w sposób zdyscyplinowany stosować je. To bardzo ważne, ponieważ tylko wspólny wysiłek nas wszystkich, może pomóc w walce z koronawirusem.

Policjanci od początku epidemii kontrolują sposób realizowania obowiązujących przepisów sanitarnych. Te, które aktualnie obowiązują w całym kraju, nie są niczym nowym. Czas pouczeń i przypominania o obostrzeniach już minął. Policjanci będą stanowczo egzekwować wprowadzone, dla bezpieczeństwa nas wszystkich, przepisy. Po raz kolejny apelujemy ich przestrzeganie.

Aby postępować zgodnie z obowiązującym prawem, musimy używać maseczek ochronnych. Stosowane do tej pory przyłbice, chusty czy szaliki mogą być wciąż noszone, ale jako dodatkowy środek ochrony, poza maseczką. Zasada ta obowiązuje zarówno w przestrzeni publicznej - na ulicach, placach czy deptakach - jak i w sklepach. Ważne, aby używać maseczki w sposób właściwy - musimy mieć dokładnie zasłonięte usta jak i nos. Nic nie daje maseczka noszona na brodzie, odsłanianie nosa nie zatrzymuje transmisji wirusa.

Pamiętajmy, że te sklepy, które nadal są otwarte, działają w ścisłym reżimie sanitarnym. W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązują limity klientów:

  • 1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2

  • 1 os/15 m2  – w sklepach powyżej 100 m2

O obowiązujących ograniczeniach poinformują nas pracownicy sklepu. Oni też powiedzą nam, czy możemy wejść do środka, czy też musimy poczekać, aby nie przekroczyć odpowiedniego limitu. Słuchajmy poleceń pracowników sklepów, stosujmy się do obowiązujących zasad. Także w środkach komunikacji masowej - pociągach czy autobusach. Tam również obowiązują limity osób oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa.

Ważne, aby każdy z nas w codziennym życiu, stosował się do reguły "dystans, maska, dezynfekcja". Celem nadrzędnym jest zatrzymanie transmisji wirusa. Wszyscy mamy na to wpływ.

Zapoznaj się z obowiązującymi przepisami na stronie www.gov.pl.

Powrót na górę strony