Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odnaleźli potrzebującego wsparcia 12-latka

Data publikacji 25.03.2021

Właściwa reakcja zgłaszającej, błyskawiczne i zakrojone na szeroką skalę działania policjantów z Łazisk i odrobina szczęścia. Tyle trzeba było, aby dotrzeć do potrzebującego wsparcia 12-letniego chłopca, który chciał targnąć się na swoje życie.

Dyżurny Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych już dawno nie spotkał się z tak trudną interwencją. Początkowo wszystko wskazywała na nikłe szanse ustalenia personaliów nastolatka, który chciał targnąć się na własne życie. Zwłaszcza, że w tego rodzaju sytuacjach każda upływająca minuta jest bezcenna.

24 marca br. około 20:40 do Komisariatu Policji w Łaziskach Górnych wpłynęło zgłoszenie od mieszkanki województwa wielkopolskiego. Przekazała ona treść niepokojącej rozmowy jej nastoletniej córki z osobą, o której wiadomo było jedynie tyle, że ma 12 lat i mieszka na terenie Łazisk Górnych. Znane było także imię chłopca. Korespondencja między znającymi się od kilku tygodni nastolatkami na jednym z internetowych komunikatorów wskazywała, że stan psychiczny młodego mieszkańca powiatu mikołowskiego jest zły. On sam kilkakrotnie wskazywał, że chce zrobić sobie krzywdę.

Dyżurny stanął na wysokości zadania. Choć jak sam dziś przyznaje, miał spore obawy, gdyż przekazane informacje były szczątkowe. Do działań poszukiwawczych zaangażował wszystkich policjantów będących wtedy w służbie. Dzielnicowi, patrolowcy, a także policjanci komórek kryminalnych rozpoczęli ustalenia. Podjęte działania, także te w sieci internetowej, doprowadziły ich w końcu do poszukiwanego 12-latka.

Kiedy mundurowi dotarli pod wskazany adres, chłopiec przebywał w domu razem ze swoim ojcem, który przedstawioną mu sytuacją był wyraźnie zszokowany i poruszony. Po szczerej rozmowie nastolatek przyznał się do rozmowy prowadzonej z młodą mieszkanką powiatu poznańskiego. Potwierdził, że miewa myśli samobójcze. Na miejsce wezwano karetkę pogotowia. Przeprowadzona przez policjantów interwencja zakończyła się pomyślnie.

Jak podkreślają dzisiaj mundurowi z Łazisk, codzienna służba rodzi wiele rozmaitych sytuacji. Czasem nie wystarczą jednak chęci i profesjonalne podejście do sprawy. Potrzeba też po prostu szczęścia i pozytywnego zbiegu okoliczności. To właśnie dzięki tym wszystkim czynnikom być może udało się zapobiec ludzkiej tragedii.

Policjanci apelują do rodziców o zwrócenie większej uwagi na swoje dzieci. Obecna sytuacja epidemiczna, która przenosi znaczną część codziennego funkcjonowania do sieci powoduje, że młodzi ludzie potrzebują o wiele większej troski i wsparcia w tym trudnym dla wszystkich czasie.

(KWP w Katowicach / mw)

Powrót na górę strony