Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Minister Mariusz Kamiński: będziemy działać stanowczo wobec osób, które wyłamują się ze społecznej solidarności

Data publikacji 26.03.2021

– Działania służb państwowych wobec osób, które wyłamują się z solidarności społecznej, którym brakuje wyobraźni i odpowiedzialności za innych, będą bardzo stanowcze – powiedział minister Mariusz Kamiński podczas piątkowej (26 marca br.) konferencji prasowej. O działaniach służb, w związku z zaostrzeniem obostrzeń epidemicznych od 27 marca do 9 kwietnia, poinformował również Krzysztof Saczka główny inspektor sanitarny oraz gen. insp. Jarosław Szymczyk komendant główny Policji.

- Jestem przekonany, że najbliższe dni, tygodnie będą kluczowe i decydujące o rozwoju pandemii w naszym kraju. Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie, działając solidarnie, w dużej dyscyplinie społecznej, przełamać tę tendencję wzrostową - podkreślił minister Mariusz Kamiński. Jak dodał, konieczne jest w tym kontekście przestrzeganie obowiązku noszenia maseczek i zasad zachowania dystansu społecznego.

- Zasady dyscypliny społecznej są niezbędne. To proste zasady, każdy może je realizować we własnym interesie, ale musi też pamiętać o swoim obowiązku wobec innych obywateli, bo przez swoją nieodpowiedzialność może narazić innych na chorobę - podkreślił szef MSWiA. Zaapelował również, aby w najbliższym czasie podtrzymać społeczną odpowiedzialność.

- Razem, działając wspólnie, solidarnie damy radę pandemii. Są ku temu realne podstawy i realne perspektywy - powiedział minister Mariusz Kamiński.

Z apelem o odpowiedzialność w okresie Świąt Wielkanocnych zwrócił się również Krzysztof Saczka, główny inspektor sanitarny. – Sytuacja epidemiologiczna jest niezwykle trudna, poziomy zakażeń sięgające 35 tys. są dużym obciążeniem dla ochrony zdrowia, niosąc ryzyko dla nas wszystkich – podkreślił. – Inspekcja Sanitarna nie walczy ze społeczeństwem, walczy z pandemią. Apelujemy o przestrzeganie zasad – powiedział główny inspektor sanitarny.

Policja będzie pilnować przestrzegania obowiązujących obostrzeń

- Chcę zapowiedzieć, że w najbliższych dniach i tygodniach kontrola przestrzegania obostrzeń będzie priorytetem każdego funkcjonariusza Policji - podkreślił gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji. Jak poinformował, łącznie 20 tys. funkcjonariuszy Policji będzie pilnować przestrzegania obowiązujących obostrzeń. Wzmożone kontrole wiążą się również z karami. Na przestrzeni ostatnich tygodni i miesięcy średnia dobowa liczba osób, które były rozliczane za brak maseczek to ok. 2,5 tys., natomiast tylko minionej doby było to blisko 9 tys. osób.

- Chcę podkreślić, że nie chodzi nam o wyścig danych statystycznych. Nie chodzi o liczbę mandatów czy wniosków o ukaranie do sądu. Bylibyśmy zadowoleni, gdyby powodów do tego nie było - wyjaśnił komendant główny Policji.

(Źródło: MSWiA)

  • Na zdjęciu widać wchodzącego na konferencję prasową ministra Mariusza Kamińskiego
  • Na zdjęciu widać przemawiającego ministra Mariusza Kamińskiego
  • Na zdjęciu widać przemawiającego ministra Mariusza Kamińskiego. Obok stoją nadinsp. Jarosław Szymczyk komendant główny Policji w mundurze i Krzysztof Saczka główny inspektor sanitarny
  • Na zdjęciu widać przemawiającego Krzysztofa Saczkę, głównego inspektora sanitarnego
  • Na zdjęciu widać przemawiającego nadinsp. Jarosława Szymczyka w mundurze. Obok stoi minister Mariusz Kamiński

Film Wystąpienie Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka na konferencji prasowej

Pobierz plik Wystąpienie Komendanta Głównego Policji gen. insp. Jarosława Szymczyka na konferencji prasowej (format mp4 - rozmiar 41.32 MB)

Powrót na górę strony