Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjant w czasie wolnym od służby niósł pomoc dla kierowcy z zawałem serca

Data publikacji 13.04.2021

Sierżant sztabowy Mateusz Maksimczyk z Komendy Powiatowej Policji w Międzyrzeczu w trakcie podróży zauważył stojące na poboczu drogi pojazdy z włączonymi światłami awaryjnymi. Obok pojazdu na ziemi leżał mężczyzna, a nad nim stało kilka osób. Policjant niezwłocznie zatrzymał się i podbiegł do mężczyzny, aby udzielić mu pomocy.

W niedzielę, 11 kwietnia br. międzyrzecki policjant podróżujący w dniu wolnym drogą między Świebodzinem, a węzłem S-3 Świebodzin Północ zauważył znajdujące się na poboczu drogi pojazdy, które sygnalizowały awarię oraz leżącego na ziemi mężczyznę. Sierżant sztabowy Mateusz Maksimczyk niezwłocznie zatrzymał swój samochód w miejscu bezpiecznym i podbiegł do poszkodowanego. Funkcjonariusz wraz z jedną z będących na miejscu osób udzielił mężczyźnie pierwszej pomocy przedmedycznej w trakcie, której wykonał wywiad ratowniczy w schemacie „SAMPLE” polegającego na uzyskaniu wszystkich niezbędnych informacji od poszkodowanego w celu niesienia mu prawidłowych działań ratunkowych. Dzięki wykonanemu wywiadowi ustalił, że poszkodowany mężczyzna posiada symptomy wskazujące na zawał serca oraz niezbędna jest pilna pomoc specjalistyczna. Z uwagi na stan zagrażający życiu i zdrowiu mężczyzny na miejsce po kilku minutach przybył zespół ratownictwa medycznego, który przejął poszkodowanego. Po wykonaniu badań z uwagi na rozległy i zaawansowany zawał serca poszkodowanego ratownicy podjęli decyzję o wezwaniu na miejsce śmigłowca LPR. Policjant pozostał na miejscu i w chwili lądowania śmigłowca zamknął ruch na drodze oraz pomógł ratownikom w przetransportowaniu poszkodowanego do śmigłowca.

Na miejscu zdarzenia pozostała wystraszona całą sytuacją żona poszkodowanego mężczyzny. Jak się okazało, małżeństwo pochodzące z Bydgoszczy podróżowało wspólnie w okolicach Świebodzina drogą S-3. Kobieta zaistniałą sytuacją była bardzo zdenerwowana, oświadczyła że nie jest w stanie samodzielnie prowadzić pojazdu oraz, że poczeka na miejscu w samochodzie na przyjazd rodziny z Bydgoszczy. Międzyrzecki policjant, z uwagi na trudną sytuację w której znalazła się kobieta, zaproponował jej opiekę u siebie w domu, na co się zgodziła. Dzięki szybkim i skutecznym działaniom ratunkowym poszkodowany mężczyzna w parę znalazł się w specjalistycznym szpitalu, gdzie ustabilizowano jego stan zdrowia.

(KWP w Gorzowie / mw)

  • policjant w maseczce z tyłu na ścianie widoczny napis: Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu
  • jadąca karetka pogotowia
  • lądowanie śmigłowca lotniczego pogotowia ratunkowego
Powrót na górę strony