Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cudzoziemiec podejrzany o zmuszanie do prostytucji oraz czerpanie z niej korzyści, trafił do aresztu

Data publikacji 15.04.2021

Oświęcimscy policjanci wraz z funkcjonariuszami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, zatrzymali 33-letniego obywatela Bułgarii narodowości tureckiej. Mężczyzna jest podejrzany o czerpanie korzyści z nierządu, do którego zmuszał 26-letnią obywatelkę Bułgarii.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu ustalili, że 33-letni cudzoziemiec, mieszkający na Śląsku czerpie korzyści z prostytucji. Miał do niej zmuszać młodą kobietę przebywającą w jednym z apartamentów wynajmowanych na terenie gminy Zator, w powiecie oświęcimskim. W środę (7.04.br) w ustalonym mieszkaniu policjanci odnaleźli 26-letnią obywatelkę Bułgarii. Pokrzywdzona trafiła pod opiekę pracowników jednego z ośrodków wsparcia, natomiast policjanci zajęli się poszukiwaniami sprawcy - obywatela Bułgarii narodowości tureckiej.

W wyniku intensywnie przeprowadzonych czynności już po kilku godzinach funkcjonariusze ustalili dwa miejsca, w których mógł przebywać poszukiwany mężczyzna. W czwartek (8.04.2021) rano, oświęcimscy policjanci udali się do jednej z miejscowości w powiecie tarnogórskim, gdzie zatrzymali podejrzanego przed jednym z bloków mieszkalnych, gdy wsiadał do swojego samochodu.

W tym samym czasie, na terenie Katowic czynności prowadzili policjanci z  Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie. Siłowo weszli do będącej w trakcie remontu restauracji. Stanowiła ona drugie z wytypowanych miejsc pobytu podejrzanego. W lokalu tym kontrterroryści odnaleźli 40-letniego obywatela Bułgarii, który jak się okazało również może być osobą pokrzywdzoną przez 33-latka.  

W trakcie prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu  śledztwa policjanci zgromadzili obszerny materiał dowodowy,  z którego wynikało, że podejrzany od około ośmiu lat używając przemocy, gróźb  i zastraszania zmuszał pokrzywdzoną 26-latkę do prostytucji, z której czerpał korzyści. Do przestępstw miało dochodzić najpierw na terenie Szwajcarii, Niemiec, następnie w Polsce. 

W piątek (9.04.2021) funkcjonariusze doprowadzili zatrzymanego do Prokuratury rejonowej w Oświęcimiu. Prokurator na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego przedstawił 33-latkowi zarzut zmuszania pokrzywdzonej przemocą i groźbą bezprawną do prostytucji, a także czerpania korzyści z tego procederu, z  którego uczynił stałe źródło dochodu.

W sobotę rano (10.04.201) policjanci doprowadzili podejrzanego do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu. Sędzia po zapoznaniu się z materiałami sprawy przychylił się do wniosku prokuratora wydając postanowienie o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym.

Za zmuszanie groźbą i przemocą do prostytucji grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat. Ponadto, w związku z tym, że podejrzany z tego przestępczego procederu zrobił sobie stałe źródło dochodu, okoliczność ta stanowi przesłankę zaostrzenia kary. Sprawa jest rozwojowa, więc liczba zarzutów wobec podejrzanego może wzrosnąć.

Zgodnie z procedurą realizowaną przez Policję, za pośrednictwem koordynatora ds. przeciwdziałania handlu ludźmi  z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, w porozumieniu z przedstawicielami fundacji La Strada, dla obojga pokrzywdzonych cudzoziemców, w jednym z ośrodków interwencji kryzysowej na terenie kraju została zorganizowana specjalistyczna pomoc. Po przesłuchaniach z udziałem biegłego tłumacza języka bułgarskiego, a także psychologa z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie,  oświęcimscy policjanci przewieźli pokrzywdzonych do jednego z ośrodków interwencji kryzysowej na terenie kraju.

Apelujemy, aby osoby pokrzywdzone tego rodzaju przestępczością kontaktowały się z najbliższą jednostką Policji, np. pod numer alarmowy 112.

(KWP w Krakowie / kp)

Powrót na górę strony