Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowy Dzień Kombatanta

Data publikacji 15.04.2021

Dziś przypada Międzynarodowy Dzień Kombatanta. Dzień ten upamiętnia wszystkich żołnierzy i osoby cywilne, które walczyły o wolność i niepodległość, a także tych, którzy broniąc ojczyzny stracili życie.

Każdego roku, 15 kwietnia, oddajemy hołd żołnierzom, partyzantom oraz uczestnikom ruchu oporu, którzy walczyli podczas działań wojennych na różnych frontach. W ten sposób okazujemy wdzięczność tym, którzy walką różnymi metodami, nie tylko poprzez działania zbrojne, ale również tajne nauczanie, udzielanie schronienia osobom narodowości żydowskiej podczas II wojny światowej, działanie we władzach powstań narodowych czy w strukturach administracyjnych Polskiego Państwa Podziemnego, z narażeniem życia działały na rzecz suwerenności i niepodległości Rzeczypospolitej. Niestety z upływem czasu, kombatantów jest niestety coraz mniej wśród nas. Tym szczególnej należy pamiętać o ich święcie oraz o tym, jak wielkim poświęceniem wykazali się, aby kolejne pokolenia mogły żyć w wolnym i demokratycznym państwie.

Kombatanci są bohaterami, a ich przywiązanie do Ojczyzny i gotowość do poświęcenia życia za kraj, jest postawą godną najwyższego szacunku.

(KGP, fot. KPRM)

grafika przedstawia dwóch kombatantów i napis 15 kwietnia Międzynarodowy Dzień Kombatanta

Powrót na górę strony