Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącenie na przejściu dla pieszych. Policjanci apelują o ostrożność

Data publikacji 15.04.2021

Pośpiech, zbyt szybka jazda, złe warunki na drodze i brak ostrożności - to wszystko przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Dzisiaj przed godziną 8.00 doszło do potrącenia kobiety, która przechodziła przez oznakowane przejście dla pieszych. Poszkodowana to 37 – letnia mieszkanka Lubina. Policjanci apelują o ostrożność na drodze. Kierowco, przed przejściem dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność. ZWOLNIJ!

Dzisiaj przed godziną 8.00 w Lubinie doszło do niebezpiecznego zdarzenia z udziałem osoby pieszej. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy wynika, że będącej na przejściu dla pieszych, 37 –letniej kobiecie, pierwszeństwa nie ustąpił kierujący samochodem osobowym marki Renault, 72 -letni mężczyzna. Pokrzywdzona z obrażeniami ciała została przewieziona do szpitala.

Kierujący samochodem twierdził, że nie zauważył pieszej. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a także dowód rejestracyjny pojazdu.

Piesi stanowią najbardziej zagrożoną wypadkami grupę wśród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego. Niestety do większości zdarzeń z ich udziałem dochodzi na przejściach dla pieszych.

Każdy kierujący pojazdem powinien pamiętać, że zbliżając się do "pasów", powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto kierowcom zabrania się szczególnie wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany) i omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Pieszym przypominamy o tym, aby każdorazowo, gdy zbliżają się do tzw. zebry, upewniali się, że bezpiecznie mogą na nią wejść i to nie spowoduje nagłego hamowania nadjeżdżającego pojazdu. Dodatkowo prosimy, aby spacerując drogą, nawet podczas sprzyjającej pogody, starać się być widocznym dla kierujących. Kiedy zapada zmrok lub poruszamy się pieszo w warunkach złej widoczności, koniecznie powinniśmy stosować elementy odblaskowe.

Niezależnie czy jesteśmy pieszym czy kierowcą danego dnia, powinno nam jednakowo zależeć na naszym wspólnym bezpieczeństwie. Mówimy tu przecież o zdrowiu i życiu człowieka. Bądźmy rozważni i odpowiedzialni.

asp. szt. Monika Kaleta
Źródło: KPP w Lubinie

Powrót na górę strony